Stát chce u lidí rozšířit povědomí o umělé inteligenci. Chystá osvětu přímo v regionech
Česko se chce stát centrem umělé inteligence v Evropě. V současné době je do nové strategie AI zapojeno zhruba tisíc odborníků. Je ale potřeba vzdělávat i firmy a běžnou veřejnost.
Česko má mnoho špičkových odborníků v oblasti umělé inteligence, kteří jsou na světové úrovni. Proto je dobře, že se naše země uchází o možnost vybudování evropského centra umělé inteligence (AI). I taková slova byla slyšet na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v rámci úterního panelu na téma Jak stát podpoří rozvoj umělé inteligence v Česku.
Ten předcházel podpisu memoranda o podpoře a spolupráci výzkumu v oblasti umělé inteligence mezi ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a zástupci Vysokého učení technického v Brně a Masarykovy univerzity v Brně.
“Jsem rád. A děkuji všem univerzitám, že se postupně připojují k tomuto možná největšímu projektu z oblasti umělé inteligence ve střední Evropě,” uvedl Havlíček při příležitosti podpisu memoranda.
Hlavní cíle Česka v oblasti AI
Zajistit bezpečnou společnost: AI má dle státu pomáhat například s bezpečností provozu autonomních vozů nebo na velkých sportovních akcích, využít ji chce i v rámci protiteroristických opatření či bezpečnosti počítačových systémů, které dnes řídí vše od dodávky vody, tepla, až po přístroje na JIP v nemocnicích.
Zjednodušit lidem život: AI například pomáhá lékařům lépe číst rentgenové snímky. Ve školství může odbourat administrativu, učitelé tak získají více času na své žáky. V dopravě pak (semi)autonomní auta/autobusy/vlaky umožní rychlejší, plynulejší a hlavně bezpečnější provoz.
Získat Evropské centrum excelence: Umělá inteligence je jednou z hlavních priorit Evropské komise pro období 2021-2027. Prvním krokem je vybudování čtyř sítí výzkumných Evropských center excelence financovaných z EU a následný rozvoj celého AI ekosystému.
Stát se totiž v rámci své nové digitální strategie snaží prosadit právě v oblasti umělé inteligence, kde se uchází o vybudování evropského centra AI v Česku, označovaného také jako centrum excelence.
Brněnské univerzity se tak v této věci připojily k pražské ČVUT, Univerzitě Karlově a Vysoké škole báňské v Ostravě, které memorandum podepsaly už dříve. Zájem o spolupráci ale vyjadřují i zahraniční instituce.
“Protože centrum excelence nebude pouze české, už dnes má v sobě absorbováno téměř třicet zahraničních prestižních institucí, organizací a škol,” dodal Havlíček. Jde například o vysoké školy v Oxfordu či Cambridgi, Technickou univerzitu v Mnichově nebo vysoké školy v německém Heidelbergu či ve španělské Seville.
Hlavním tématem pro zamýšlené centrum je kybernetická bezpečnost, což zástupci univerzit kvitují. “Myslím si, že je velmi dobře, že pro národní projekt centra excelence bylo zvoleno bezpečnostní téma. Protože se obecně ví, že se to tu dělá a že jsme v tom dobří,” uvedl prorektor Vysokého učení technického v Brně Libor Polčák.
“Musíme přeškolit obyvatelstvo, aby umělo s těmito novými technologiemi nakládat.” Milena Jabůrková, místopředsedkyně Svazu průmyslu a dopravy ČR
“V tomto tématu můžeme jít hodně hluboko do věcí, které pomohou ve všech sférách od průmyslu přes společnost a pocit bezpečnosti až směrem k tomu, abychom pracovali s informacemi, které jsou reálné a nesvádějí nás na scestí, protože jde například o fake news,” přidal se rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Centrum excelence – často přezdívané jako superhub umělé inteligence – se má stát páteří celého evropského AI ekosystému, který má v úmyslu vybudovat Evropská komise, pro kterou je umělá inteligence prioritou v programovém období 2021 až 2027. Hub má zároveň přilákat české i zahraniční odborníky. Dnes je do výzkumu AI v Česku zapojena zhruba tisícovka expertů.
“Umělá inteligence může být dobrým sluhou, nesmí se ovšem stát zlým pánem, jak jsme už viděli jinde.” Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze
“Máme tu spoustu lídrů v oblasti umělé inteligence. Stále velká část populace ale nejen s těmito technologiemi nenakládá,” přidala se místopředsedkyně Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková, která proto chce dostat téma umělé inteligence blíže veřejnosti.
“V souvislosti s tím bychom s MPO (ministerstvem průmyslu a obchodu – pozn. red.) udělali osvětovou akci. Vyrazili bychom do regionů, vysvětlovali lidem, co je to AI, jaké jsou praktické dopady, jak se dostat na cloud, jak chránit svá osobní či neosobní data,” nastínila Jabůrková další plány, jak Česko posunout mezi světovou špičku v oblasti samotného výzkumu a vývoje i praktického uplatnění.
“Strategie má tři pilíře a kromě bezpečnosti také říká, že Česko je země robotů a že se nebojíme automatizovat. Musíme ale přeškolit obyvatelstvo, aby umělo s těmito novými technologiemi nakládat,” dodala.
Ocenila také, že ministerstvo průmyslu a obchodu zintenzivnilo nabírání expertů na oblast AI a zkrátilo jejich přijímací řízení. Ze šesti měsíců jsme vše snížili na měsíc. To je první konkrétní ovoce, které přináší vzdělané lidi, kteří nám se vším pomáhají,” dodala Jabůrková.
TIP: Inspirace z Izraele: V digitalizaci jsou důležití lidé, až poté technologie
Podle všech zúčastněných panelu by Česko mělo svou výchozí pozici v AI a zejména svou sílu a znalosti v kybernetické bezpečnosti využít. “Byli jsme prvním státem, který měl komplexní právní úpravy kyberbezpečnosti, máme špičkové firmy a dělá se tu primární, experimentální i aplikovaný výzkum, což se o mnoha oblastech říct nedá,” uvedl na konci panelu prorektor VUT v Brně Libor Polčák.
“Umělá inteligence může být dobrým sluhou, nesmí se ovšem stát zlým pánem, jak jsme už viděli jinde,” uzavřel diskuzi rektor ČVUT Vojtěch Petráček.