Průzkum Red Hat: Firmy si oblíbily AI i hybridní cloud. V digitalizaci je ale brzdí nedostatek talentů

Mezi hot technologie loňského i letošního roku patří umělá inteligence (AI) a strojové učení, potvrdila ve svém průzkumu americká firma Red Hat. Na druhou stranu ale upozorňuje, že se firmy potýkají s nedostatkem talentů a schopných lidí, což brzdí implementaci technologií a tím i celou digitální transformaci.

Technologická firma Red Hat, odjakživa držící prapor open source softwaru a nyní patřící pod křídla IBM, na konci minulého roku zveřejnila každoroční průzkum mezi svými zákazníky. Ten odhalil, jak oblíbené jsou dnes mezi firmami technologie jako strojové učení a umělá inteligence.

Na druhou stranu, podniky jsou v zavádění nových procesů brzděné nedostatkem kvalifikovaných lidí na trhu, což ve svém důsledku zpomaluje jejich přeměnu v digitální firmu.

Zde jsou tři nejdůležitější body průzkumu americké firmy, která má mimo jiné už mnoho let své největší vývojové centru v Brně, detailně popsány.

1. Hybridní cloud je král

CO JE HYBRIDNÍ CLOUD?

Hybridní cloudy, často označované jako to nejlepší z obou světů, kombinují místní infrastrukturu (neboli privátní cloudy) s veřejnými cloudy a organizace tak mohou těžit z výhod obou. V hybridním cloudu se data a aplikace mohou pro zajištění větší flexibility a dalších možností nasazení přesouvat mezi privátními a veřejnými cloudy.

Například veřejný cloud můžete použít pro potřeby velkého objemu s nižší mírou zabezpečení, jako je webový e-mail, a privátní cloud (nebo jinou místní infrastrukturu) pro citlivé a důležité operace, jako jsou finanční výkazy.

Zdroj: Microsoft

Když se Red Hat svých firemních zákazníků zeptal na to, jaký typ cloudové infrastruktury využívají, téměř jedna třetina (31 %) odpověděla, že využívá tzv. hybridní cloud.

Zhruba pětina (21 %) z nich pak uvedla, že ve své strategii upřednostňuje privátní cloud. 

Za důvody pro používání hybridního cloudu firmy označily bezpečnost a benefity na straně nákladů.

Některé z nich pak poznamenaly, že v rámci hybridního cloudu byla snazší i integrace dat. 

Na druhou stranu stále existuje mnoho firem, které v přístupu ke cloudu stále nemají jasno.

Z průzkumu vyplynulo, že 17 procent z nich teprve nyní vytváří svou cloudovou strategii a 12 procent přiznalo, že takovou strategii vůbec neřeší.

2. Digitální transformace a mezery ve schopnostech

V otázce digitální transformace je patrný nárůst firem, které mají své projekty digitální přeměny už v běhu. Z předešlého průzkumu provedeného v roce 2018 vyplynulo, že 31 procent oslovených firem už implementuje nové procesy a technologie, které jsou nedílnou součástí každé digitální transformace. Aktuální průzkum ukázal, že toto číslo se během jednoho roku téměř zdvojnásobilo, a to na 58 procent.

TIP: Internet budoucnosti i věrnost aplikacím namísto značek aneb Co nás letos čeká dle Cisca?

“Hybatelé těchto projektů jsou různí. A také záleží na tom, koho se ptáte. Systémové administrátory nejvíce zajímá jednoduchost. IT architekti se soustředí na UX a inovace. V očích manažerů pak mezi top priority patří vše zmíněné, tedy jednoduchost, UX a inovace. Také developeři lpí na inovacích. Právě ty se zároveň staly nejčastěji uváděným důvodem toho, proč s projekty digitální transformace vůbec začínat,” píše Red Hat ve zprávě. 

Na druhou stranu ale desetina respondentů uvedla, že se potýká s nedostatkem talentovaných a schopných lidí, což snižuje tempo jejich digitální přeměny. A situace se jen zhoršuje tím, jak na trh vstupují nové technologie, jako je umělá inteligence, strojové učení, ale i kontejnerizace (o tom, co kontejnerizace znamená a jak přesně funguje si již brzy přečtete na Digibizu v rozhovoru s technickým ředitelem Seznamu Vlastimilem Pečinkou – pozn. redakce).

Využívání těchto technologií přitom čeká v následujících dvou letech prudký růst.

3. Umělá inteligence a strojové učení jsou klíčovou výhodou

O PRŮZKUMU

Průzkum Red Hat byl proveden mezi 879 respondenty z řad firemních zákazníků Red Hatu v období od srpna do září 2019.

Procesy spojené s umělou inteligencí a strojovým učením jsou jasným vítězem aktuálního průzkumu americké firmy. Téměř třetina (30 %) firem uvedla, že právě tyto technologie budou v tomto roce implementovat a začnou je využívat.

Na druhou stranu se mnoho firem (29 %) obává kompatibility a komplexnosti podobných technologií a jejich dalšího rozvoje. 

Jedna pětina (22 %) dotázaných se také obává toho, zda se dostanou ke správným datům a dokážou je využívat. “Tento aspekt týkající se dat je něco, co často přehlížíme. Získávání relevantních dat a jejich čištění a přeměna na opravdu užitečné vstupy pro modelovací procesy může být největší výzvou AI projektů,” podotýká k tomu Red Hat.

Napsat komentář