Pražané konečně budou moci sledovat online polohu tramvají ve svém mobilu
Praha by se měla do konce roku zařadit po bok měst jako je Brno nebo Ostrava. Pražský dopravní podnik totiž vypsal zakázku na nákup 838 přijímačů, které budou poskytovat real-time data o poloze tramvají. A ta se dostanou až do mobilu občanů.
To, co je už dlouhou dobu možné například v Brně nebo Ostravě, by se mělo brzy stát skutečností i v Praze. Řeč je o možnosti sledovat polohu tramvajových spojů online a v reálném čase. Takže už si nebudete muset lámat hlavu s tím, zda vám před chvíli tramvaj ujela nebo jestli naopak nabrala zpoždění. Prostě se podíváte do mobilu a uvidíte, kde přesně se nachází.
“Vypsali jsme společně s Dopravní podnik hlavního města Prahy veřejnou zakázku na přijímače, které budou získávat signál evropského navigačního systému Galileo. Ty pak dáme na všechny tramvaje a na metr zpřesníme jejich lokalizaci po celé sítí,” uvedl v pondělí na svém facebookovém profilu náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP) Adam Scheinherr.
Podle mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Anety Řehkové firma vypíše výběrové řízení na celkem 838 přijímačů. Ty budou kromě systému Galileo komunikovat i s dalšími navigačními systémy jako jsou GPS, Glonass a BeiDou.
Podle generálního ředitele dopravního podniku Petr Witowskiho bude pomocé těchto přijímačů, které by měly být schopny určit polohu tramvaje s přesností 1,5 metru, sloužit u nejnovějších typů tramvají T15 i k automatickému omezení rychlosti souprav do výhybek nebo také rozsvicování světel v tunelech.
Po možnosti sledovat polohu spojů pražské integrované dopravy v reálném čase volají obyvatelé Prahy již několik let. Současná koalice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se jim snaží vyjít vstříc. Loni do metra umístila informativní tabule se skutečným příjezdem a odjezdem vlakových souprav, k nim pak přidala i online sledování navazujících autobusových spojů. U tramvají je ale vše složitější.
“V jiných městech je naprosto běžné, že na zastávce z telefonu pohodlně zjistíme, jestli tramvaj, na kterou čekáme, už jela nebo teprve přijede. Už to dávno mělo být i v Praze. Zde ale doposud fungoval 20 let starý systém nastavený tak, abychom cestujícím tato data nemohli poskytovat. S tím je naštěstí konec,” dodal Adam Scheinherr.
Vítěz veřejné zakázky by měl být znám během léta. První data by pak měli občané dostávat na konci roku.