🎧🎤Podcast s Tomášem Lichtenbergem (Farm Planet): Česko je u ovoce a zeleniny soběstačné jen z jedné třetiny. Akvaponií chceme dosáhnout stálost cen i kvality
Tomáš Lichtenberg se v tomto roce naplno pustil do zcela nového oboru, který se řadí do kategorie zemědělství budoucnosti. Se svými kolegy chce vybudovat akvaponické farmy, které mění způsob pěstování rostlin. Jak a co to vůbec akvaponie je? Poslechněte si nový Digibiz podcast.
Tomáš Lichtenberg je z byznysových kruzích známý především jako spoluzakladatel sítě ovocných barů Fruitisimo, jejíž podíl ale před několika lety prodal. Namísto toho se letos naplno vrhl do byznysu s takzvaným akvaponickým pěstováním, tedy propojením chovu ryb a pěstování rostlin v uzavřeném prostředí.
“Jde o uzavřený systém, v kterém chováme ryby a ty vylučují výkaly, které mají v sobě spousty živin. Z těchto živin pak nabírají rostliny a zároveň vodu čistí a ta se opět vrací zpět k rybám,” vysvětluje Tomáš Lichtenberg v dalším Digibiz podcastu.
Prošedivělý podnikatel se letos spojil s dvojicí ve složení Jan Dušek a Michal Hrášek, kteří se akvaponickému pěstování věnují už několik let a mají svou farmu mezi Berounem a Příbramí, kterou nyní hodlají přestěhovat. Nyní společně s Tomášem Lichtenbergem ji nově provozují pod firmou Farm Planet.
“Chceme vybudovat koncept velké farmy a rozšiřovat ji do okolních zemí,” říká Lichtenberg o farmách, které mají v přízemí sádky s několika desítkami druhů ryb, čerpadla pak vodu s živinami z výkalů ženou do prvního patra. Tam rostliny vyrůstají ve vertikálních farmách pod umělým osvětlením, ale ne z půdy, nýbrž z vody, v které jsou živiny z ryb. Najdete zde bylinky a zeleninu jako například petržel, koriandr, bazalka, saláty nebo i chilli papričky.
“Ve Fruitisimu jsme bojovali s nestálostí cen zeleniny a ovoce. Když bylo sucho, tak třeba cena jablek vyskočila o 40 procent, s čímž vy sám prostě nic neuděláte. U akvaponického způsobu můžem produkovat věci se stálou kvalitou a stálou cenou,” říká v podcastu Lichtenberg a dodává:
“Česko je na 32 procentech soběstačnosti u ovoce a zeleniny. Vše se sem dováží z Itálie, Španělska nebo Maroka. Tím se vypouští obrovské množství CO2 a výživově jsou rostliny také úplně někde jinde v porovnání s produkty z naší farmy. Přijde mi nesmysl převážet ovoce, když se dá vypěstovat lokálně,” vypichuje výhody akvaponického pěstování, které je lemováno digitálními technologiemi a to nejlepší má stále před sebou.
“Půdy ubývá a poptávka po kvalitních potravinách roste,” říká Lichtenberg v podcastu.