🎧🎤Michal Franek (UltimateSuite): S produktivitou ve firmě pomáhá task mining, trh ale zatím hlavně evangelizujeme

V loňském roce do popředí zájmu analytické společnosti Gartner vyvstal nový obor task mining, který pomáhá měřit produktivitu i náklady jednotlivých činností zaměstnanců ve firmě. A ve svém reportu zmínil i českou firmu UltimateSuite, s jejímž ředitelem Michalem Frankem jsme toto téma rozebrali v dalším Digibiz podcastu.

Každou firmu zajímá zvyšování produktivity svých zaměstnanců a na druhé straně i to, jaké dodatečné náklady zvýšení produktivity přinese. A to zejména v dnešní době poznamenané pandemií. A přesně na to se od roku 2017 zaměřuje český startup UltimateSuite, který vznikl jako spin-off firmy String Data.

“Jedná se o software, který dokáže zaznamenávat data o tom, jak uživatelé pracují s jednotlivými aplikacemi a jak realizují jednotlivé procesy,” začíná v dalším Digibiz podcastu popisovat softwarový produkt UltimateSuite jeho ředitel Michal Franek. Zároveň ale přiznává, že task mining je nový obor, který byl pojmenován teprve před rokem a navazuje a často se i zaměňuje s tzv. process miningem. 

“Process mining analyzuje end-to-end procesy, tím poskytuje pohled na business operating model společnosti, task mining se soustředí na konkrétní bod procesu,” vysvětluje Franek s tím, že task mining je vhodný typicky pro větší společnosti jako banky, pojišťovny, firmy z oboru telekomunikace a podobně. Zkrátka a dobře tam, kde se zaměstnanci firmy často dostávají do kontaktu se zákazníky a řeší s nimi agendu. 

Analýza dat poté ukáže, jak zaměstnanec při řešení konkrétního problému pracuje s jednotlivými aplikacemi na svém počítači nebo tabletu a jak rychle dokáže zrealizovat všechny procesy a vyřešit žádost nebo problém zákazníka. “A task mining je také schopný poskytnout informace, s čím souvisí jaké náklady,” vypichuje Franek další výhodu nové technologie. 

Navíc, task mining kromě tohoto dokáže identifikovat příležitosti pro zavedení robotické procesní automatizace, která uvolňuje ruce zaměstnanců od rutinních činností. “To je nyní velké téma,” dodává šéf startupu UltimateSuite, který už zaznamenala i analytická společnost Gartner, jenž jej loni uvedla na seznam celosvětově doporučovaných řešení v oblasti task miningu.

“Chtěli bychom být unicornem (startup s miliardovou valuací, pozn. redakce), tak firmu zatím stavíme. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet,” říká odhodlaně Franek, s nímž si celý podcast můžete poslechnout výše.