🎧🎤Jan Huml (Securitas ČR): Zjistili jsme, že termokamery mají pro lidi významný psychologický efekt

Průmyslové kamery, které se nachází všude kolem nás ve veřejných i soukromých prostorách, už neslouží jen k prostému přenosu obrazu na monitory dispečerů a hlídačů. Díky umělé inteligenci a neuroanalýze dokáží daleko více. O tom jsme se bavili v dalším Digibiz podcastu s CTO Securitas ČR Janem Humlem.

Agentura Securitas patří k předním globálním lídrům v oblasti bezpečnosti. Na českém trhu působí už téměř 30 let a dnes do jejího fungování čím dál více promlouvají moderní technologie. K těm patří hlavně umělé inteligence nebo neuronové sítě. Zejména pak v oblasti průmyslových kamer, které už neslouží jen k prostému přenosu obrazu na monitory dispečerů.

“Kamera pracující s neuroanalýzou dokáže rozpoznat lidi, jízdní kola, směr pohybu konkrétního objektu, ale dokážete jim nadefinovat i spoustu jiných věcí jako například střelné zbraně,” vypočítává v dalším z Digibiz podcastů CTO Securitas ČR Jan Huml.

Ta nedávno představila novou generaci služby s názvem Remote Video Solutions, která pro střežení objektů využívá systém inteligentních kamer s reproduktory napojený na dispečink Securitas Operation Center. Součástí nové služby je také integrace kontroly přístupů do objektu. Spolehlivě zastřeženého areálu tak lze docílit i bez pracovníků fyzické ostrahy.

“Stroji je jedno, jestli sleduje 20, 50, 300 nebo 600 kamer,” vysvětluje Huml a dodává, že z pohledu B2B neslouží inteligentní kamery jen pro zvýšení bezpečnosti.

“Jsme schopni použít kamerový systém, abychom mohli říct, jakou máte obsazenost pracoviště, jakou máte obsazenost jednotlivých částí prodejny, případně parkovacích ploch.”

Termokamery na vzestupu

Horkým tématem letošního roku souvisejícího s globální pandemií se staly termální kamery. Securitas pociťuje enormní zvýšení poptávky po těchto kamerách, Huml ale upozorňuje, že firmy se na jejich implementaci dívají hlavně z pohledu rozpočtu a ne z pohledu toho, co vše by jim kamerový systém měl přinést.

Na druhou stranu potvrzuje, že termální kamery dokáží znatelně zvýšit bezpečnost objektu i díky jednomu dříve skrytému efektu.

“Vyzkoušeli jsme si, že instalace termální kamery má významný psychologický efekt. Člověk, který se ráno necítil dobře a věděl, že bude pocházet termálními kamerami, tak raději nepřišel. A člověk, který preventivně zůstává doma, zvyšuje bezpečnost celého objektu,” říká mimo jiné Huml v podcastu.