Hypotéka 2020 LIVE: (Ne)dostupnost bydlení na českém trhu a aktuální situace s hypotékami

Hypoteční trh z pohledu banky, stavební spořitelny, zprostředkovatele i regulátora. Co všechno přinesl rok 2020 a co díky koronakrizi už nikdy nebude jako dřív? Jak obstála digitalizace hypotečního trhu během letošního jara a jaké nedostatky krize odhalila? Jak se vyvíjí ceny nemovitostí a co lze v následujících měsících očekávat? A co to všechno znamená pro klienty i pro zprostředkovatele hypoték? O tom všem bude první ročník online diskuse Hypotéka 2020 LIVE.

Hypotéky. Ani jim se dopady koronakrize nevyhnuly. Situace během jara významně ovlivnila každodenní realitu majitelů hypoték i potenciálních žadatelů. Poskytovatele hypotečních úvěrů uvrhla v nejistotu ohledně budoucího řízení rizik, podílu nesplácených úvěrů, profitability a vývoje obchodu. Žadatelé se zase musejí vyrovnávat s vysokými cenami za bydlení.

Český hypoteční a rezidenční trh zažívá v posledních letech výkyvy připomínající jízdu na horské dráze. Ceny bydlení vystoupaly v některých regionech do téměř závratných výšin. Trh hypotečních produktů se navíc musel vyrovnat s novou regulací, rychlou digitalizací a nyní i moratoriem v podobě klesající úrokové sazby. “Události poslední doby ale díky značné poptávce po vlastním bydlení a nedostatečné výstavbě pravděpodobně nezpůsobí významný propad na trhu hypoték,” říká Marie Bydžovská ze společnosti SmithNovak, která na toto téma pořádá odbornou online konferenci.

(Ne)dostupnost bydlení na českém trhu a hypotéky v době postkoronavirové

Hypotéka 2020 LIVE, která se uskuteční 28. a 29. července, nabídne živé virtuální diskuze na téma Hypoteční trh v době (post)koronavirové a Krize bydlení: Dostupnost a ceny rezidenčních nemovitostí. „Situace na českém hypotečním a rezidenčním trhu si zaslouží proniknout i mimo zdi konferenční místnosti. Je čas do diskuze zahrnout i širší veřejnost,“ dodává Marie Bydžovská.

Aktuálním tématům v oblasti hypoték a dostupnosti bydlení na českém trhu se budou věnovat tito diskutující:

  • Vlastimil Nigrin, místopředseda představenstva, vrchní ředitel pro oblast obchody a klienti, Hypoteční banka
  • Milan Roček, předseda představenstva, Cenová mapa.org, Hyposervis
  • Vladimír Zuzák, CEO, MAXIMA REALITY, Maverick Group
  • Jan Frait, ředitel sekce finanční stability, Česká národní banka
  • Matej Darovec, vedúci oddelenia úverov pre fyzické osoby, Tatra Banka
  • Libor Vojta Ostatek, ředitel, Golem Finance
  • Martin Macek, Head of Collateral Management, Česká spořitelna
  • Jiří Pathy, předseda představenstva, Gepard Finance
  • Jiří Řezák, Partner, Qarta architektura
  • Dominik Stroukal, Chief Economist, Roklen

Hypotéka 2020 LIVE, na kterou se zájemci mohou zdarma zaregistrovat, je součástí 14. ročníku odborné konference HYPOTÉKA. Ta se uskuteční 15. září v Praze. Odborné akce na nejaktuálnější témata hypotečního a rezidenčního trhu se každoročně účastní vrcholní představitelé bank, stavebních spořitelen, technologických i poradenských společností.