Digitální totalita: Můžeme se jí bránit? Paralelní Polis zve na kongres

V Paralelní Polis se již tradičně první říjnový víkend uskuteční Hackers Congress Paralelní Polis, na který se sjedou odborníci z celého světa. Ústředním tématem letošního ročníku je digitální totalita. Kongres od 2. do 4. října přivítá přes 20 hostů z Čech a především zahraničí. Zaměří se mimo jiné na téma zneužívání dat ke sledování online chování uživatelů ze strany státu nebo jiných třetích stran ve svůj vlastní prospěch. 

Hackers Congress Paralelní Polis (HCPP) je vlajkový projekt nestátní neziskové organizace Paralelní Polis, na který se každoročně první víkend v říjnu do Prahy sjíždí přes 500 fanoušků a IT odborníků z celého světa. Svoboda a kryptoanarchie, decentralizovaná ekonomika a kryptoměny, politické umění a hacking, věda a technologie jsou hlavní tematické pilíře třídenního kongresu, kdy se Paralelní Polis propojí s divadlem La Fabrika a na čtyřech scénách se zde setkají špičky z oborů umění – věda – technologie.

„Pojem digitální totalita dostal v souvislosti s pandemií COVID-19 nový rozměr, globálně se množí technologie, které pomáhají sledovat pohyb lidí a zasahují do jejich osobní svobody. Na kongresu se budeme věnovat mimo jiné otázkám, jak jednotlivci můžou uniknout z nepřetržitého sledování,“ zve na akci Pavol Lupták, jeden ze zakladatelů Paralelní Polis.

Digitální totalita

Letošní ročník se zaměří především na téma digitální totality. „Rozmach globálních internetových služeb a dostupnost online komunikačních technologií způsobil, že výměnou za větší pohodlí, rychlost a efektivitu poskytujeme část našeho soukromí v podobě masivního množství dat. Ty mohou být snadno zneužívány ze strany státu či třetích stran ve svůj vlastní prospěch,“ vysvětluje Milan Pulkrábek, člen spolku Paralelní Polis a dodává: „Známe nástroje, hledáme díry v regulacích a technologické způsoby, jak se tomuto sledování vyhnout. Nejsme schopni mu zabránit, ani na to nemáme prostředky, ale dokážeme se bránit. Ve virtuálním prostředí se můžete skrývat, používat šifrovanou komunikaci, platit anonymní decentralizovanou měnou, zkrátka nezanechávat za sebou digitální stopu.“

K tématu na konferenci vystoupí například David Friedman, americký ekonom a právní teoretik, který mimo jiné vyvinul systém soukromého decentralizovaného práva, který na rozdíl od státu musí odrážet ztrátu dobrého jména. Kongresu se také zúčastní Riccardo Spagnia aka Fluffypony, správce a člen Monero Core Teamu a spoluautor protokolu decentralizovaných aktiv Tari. Monero je kryptoměna, která se v současné době považuje za nejvíce anonymní, nazývanou též „digitální hotovost“.

Autonomní zóny

Dílčím podtématem letošního ročníku HCPP je vznik a existence autonomních zón, tedy míst, která si tvoří svou vlastní strukturu vztahů a jsou postavená na tokenizaci fyzických předmětů. Pozvání na pražský kongres přijali Chad Elwartowski a Nadia Thepdet, kteří se stali prvními „seasteaders“ na světě, když začali žít na plovoucím plošině na otevřeném oceánu 13 námořních mil od pobřeží Thajska. 

Za to jim při zadržení hrozí až trest smrti, neboť thajské námořnictvo je obvinilo, že tato obytná defacto autonomní zóna ohrožovala thajskou národní suverenitu. „Ideální představou autonomních zón je dynamická společnost, jejíž vztahy určují potřeby jednotlivců, ne tak vynucování těchto potřeb většinou, na úkor jedinců,“ dodává k autonomním zónám Roman Týc, umělec a spoluzakladatel Paralelní Polis.

První fyzická galerie digitálního umění

Paralelní Polis nyní zakládá fond založený na kryptoměně Ethereum, kdy 1 % ze svého zisku věnuje na nákup unikátního digitálního, tzv. NFT umění. „NFT cryptoart a celý nový trh s digitálním uměním vyrostl za poslední dva roky a nabízí neprozkoumané možnosti, narovnává vztah mezi umělcem a sběratelem včetně procent z dalších prodejů a je vidět v galeriích po celém virtuálním světě,“ říká Martin Fischer, člen skupiny Ztohoven a vedoucí vizuální komunikace Paralelní Polis. Na HCPP20 tak mohou návštěvníci zhlédnout sbírku děl s kurátorským výběrem Paralelní Polis v první fyzické galerii digitálního umění.

Sedmý ročník Hackers Congress Paralelní Polis se uskuteční od 2. do 4. října 2020, konference proběhne fyzicky v prostorách Paralelní Polis a La Fabrika. V případě, že to aktuální situace nebude umožňovat, se konference přesune do online režimu, kde ji bude možné sledovat na https://hcpp.tv. Vstupenky lze koupit na stránkách www.paralelnipolis.cz/shop od 4 900 Kč. Poslední lístek s doživotním vstupem na kongres se prodává za 1 bitcoin, tedy přibližně 230 000 Kč. Paralelní Polis každoročně získá donora, který koupí této vstupenky projekt podpoří. 

Paralelní Polis založila v roce 2014 v Praze umělecká aktivistická skupina Ztohoven jako původní hackerspace. V současné době tato nestátní nezisková organizace sdružuje komunitu lidí od etických hackerů, kryptoanarchistů, blockchainových podnikatelů, po umělce, cypherpunkery nebo libertariány,, kteří dlouhodobě upozorňují a vystupují proti systematickému zneužívání moci státu na úkor osobní svobody jednotlivců a svobody internetu.

Misí Paralelní Polis je poskytovat technologie a vzdělání, které lidé potřebují pro zapojení do nezávislé společnosti a na ochranu individuální svobody. Vizí Paralelní Polis je svět, kde lidé mají možnost odloučit se od státu a žít ve svobodné společnosti.

V současné době v Paralelní Polis najdete coworking space Paper Hub, kavárnu, přednáškový sál Institute of Cryptoanarchy, Stream Studio Paralelní Polis a hackerspace Bordel.