Projekt Superhero Senior vyhrál inovativní hackathon #NakopniPrahu

Celkem osm finálových týmů se včera utkalo v inovačním hackathonu #NakopniPrahu. Jejich úkolem bylo pomocí technologií a/nebo inovativních řešení vylepšit život Pražanů. Finalisté v pražském CAMPu před odbornou porotou prezentovali své projekty a prototypy řešení, na kterých půl roku pracovali. Vítězem inovační soutěže se stal tým Superhero Senior s projektem, který podporuje plnější a šťastnější život seniorů. Jeho hlavním nástrojem je webová aplikace, optimalizovaná pro seniory, která podporuje jejich sociální vazby a intelektuální činnost. 

Cílem půlročního inovačního maratonu #NakopniPrahu v oblasti městských inovací, tzv. urban hackingu, bylo vybrat a rozvinout nejlepší projekty z šesti tématických výzev (městská data, vizuální smog, zeleň a voda ve městě, sousedské vztahy, bezdomovectví, zdravý životní styl nebo vzdělávání). 

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu je veřejná soutěž pro týmy inovátorů, jejichž úkolem je vymyslet a v detailu rozpracovat návrh řešení šesti výzev ke zlepšení života v Praze. Maraton byl zahájen 16. prosince 2019. Do soutěže se přihlásilo čtyřicet dva týmů, z nichž porota v dubnu vybrala týmy postupující do finále. Vyhlášení vítězných projektů určených k realizaci se uskutečnilo včera v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Pořadatelem hackathonu je Magistrát hlavního města Prahy, od kterého dostanou finálové týmy finanční příspěvek, aby mohly své nápady dotáhnout a připravit funkční prototypy řešení.

Z osmi finálových týmů vybrala porota jako vítězný projekt Superhero Senior, který spadá do portfolia neziskové organizace Seniorem s radostí. Projekt podporuje plnější a šťastnější život seniorů skrze webovou aplikaci, která je pro seniory lehce ovladatelná a podporuje jejich sociální vazby a intelektuální činnost. „Cílem našeho projektu je zajistit dostatečnou aktivizaci, socializaci a bezpečí i v okamžiku, kdy senior nemá možnost vyjít ven z bytu, nemocničního pokoje či domova seniorů,“ říká Jana Najbrtová z vítězného týmu a dodává: „Zajištění těchto potřeb prokazatelně zlepšuje psychický a zdravotní stav starších občanů. Následně snižuje náklady na zdravotní péči.“ Vítězný tým převzal z rukou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba šek ve výši 50 000 Kč a garanci pomoci s realizací svého vítězného nápadu. 

Porota ocenila druhým místem tým Kasiopea s projektem Sagitta, který se zaměřuje na zlepšení výuky umělé inteligence na středních školách. Na třetím místě skončil tým Koblížci s projektem Knihy pro Prahu. Služba seniorům bezplatně půjčuje elektronické čtečky, vytváří tak pro ně jednodušší přístup ke knihám a zároveň je učí novým technologiím.

„Praha musí inovovat a participace veřejnosti je zásadní. Inovační maraton #NakopniPrahu představuje jedinečný způsob, jak získat pro město to nejlepší. Projekty, které zvítězily – seniorské a vzdělávací, reagují na aktuální problémy, které Prahu trápí,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Napsat komentář