🎧🎤Marek Moravec (fond Nation 1): Medicína je komplexní obor. Proto v ní technologický pokrok trvá déle než třeba v retailu
Dvanáct zainvestovaných firem, 6 proinvestovaných milionů (eur), 29 milionů eur ještě k dispozici na další investice. To jsou prozatímní statistiky fondu Nation 1, který vznikl před necelými dvěma lety. Letos na jaře investoval do technologických startupů, které se orientují na zdravotnictví. O potenciálu a budoucnosti tohoto oboru z pohledu technologií jsme se v dalším podcastu bavili se spoluzakladatelem fondu Markem Moravcem.
Na české startupové a s ní spoené investiční scéně se před rokem a půl objevil nový český fond, který už stihnul proinvestovat přes 130 milionů korun. Na jaře letošního roku přitom o sobě dal vědět dvěma investicemi, které mířily do oblasti zdravotnictví. Šlo o technologické startupy Mindpax a Vitadio, které mají zefektivnit práci doktorů na jedné straně a na druhé straně zkvalitnit život pacientů.
“Trend je nevyhnutelný a lékaři to sledují. Jsou těmto technologiím otevření, vnímají, že jim pomáhají, ulehčují práci, zlepšují rozhodování o pacientech a ve finále zkvalitňují život pacientů,” vysvětluje v dalším Digibiz podcastu jeden ze čtyř zakladatelů Nation 1 Marek Moravec. K dalším zakladatelům patří kolegové Jaroslav Trojan, Petra W. Končelíková a Martin Bodocký.
Fond Nation 1 se orientuje převážně na projekty spojené s B2B softwarem a digitalizací. ¨Jsme nacionalisti, investujeme do českých příběhů,” říká s úsměvem Moravec a pokračuje v přibližování dvou “zdravotnických” startupů, které do lékařství přináší nové technologie.
Medicína je podle Moravce například v porovnání s retailem komplexní obor, proto je v ní boom poboných technologií pomalejší. První vlaštovky už tu ale vidí.
“Boomu pomáhá legislativa. Vidíme to ve Švédsku nebo v Německu. Když to zjednoduším, tak v Německu lze zajít k obvodnímu lékaři, který vám nakonec nenapíše předpis, ale pošle vše skrz aplikaci. U nás to tak jednoduché není, ale první vlaštovky už vidíme. Už dochází k proplácení určitých služeb, které jsou vykonávány například telemedicínou na dálku,” dodává Moravec v podcastu