🎧🎤Jiří Rynt (Ericsson): Sítě 6G přinesou menší revolucí než 5G

Co přesně bude příchod nových 5G sítí znamenat pro spotřebitele, průmysl i samotné operátory? Poslechněte si další Digibiz podcast, jehož hostem byl Jiří Rynt z Ericssonu.

Sítě 5G se pomalu dostávají do České republiky, zatím jde ale spíše o takové ostrůvky deviace. V provozu jsou díky O2 v Praze a v Kolíně, testuje je pak i Plzeň, Ústí nad Labem nebo Karlovy Vary. Ten pravý boom v Česku se ale očekává, až stát vyhlásí aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by měla i posílit konkurenci v případě příchodu čtvrtého operátora. Termín je ale zatím v nedohlednu.

Lidé si ale i tak už v některých částech mohou vyzkoušet závratné rychlosti stahování dat do svých mobilů, zas takový rozdíl ale oproti současným 4G a LTE sítím nepoznají.

“U běžných spotřebitelů ten benefit nebude bezprostřední a nebude nějak zvlášť viditelný. Protože pokud stahujete rychlostí 100 megabitů za sekundu nebo 1 gigabit za sekundu a nestahujete obrovské množství dat, tak tuto změnu velmi pravděpodobně nepocítíte,” vysvětluje v dalším Digibiz podcastu Jiří Rynt z Ericssonu. Firma patří k předním světovým dodavatelům infrastruktury pro mobilní sítě a před lety svou strategii zaměřila právě na nové technologie 5G.

Podle Rynta příchod sítě nové generace z pohledu spotřebitelů uspíší rozvoj smart cities a přinese benefity i vesnicím. ”V současné době, kdy mnoho lidí pracuje z domova, pokrytí 5G signálem může být docela důležité pro například znovuosídlení venkova nebo minimálně udržení populace ve venkovských oblastech,” myslí si Rynt.

Největší přínos 5G sítí ale vidí u operátorů a průmyslu. “Ten současný skok možná není z pohledu běžných účastníků až tolik vidět, ale z pohledu operátorů jde opravdu o významný skok,”

Rozvoj sítí 5G v Česku a obecně i ve světě je teprve v samém počátku, už nyní se ale pracuje na nové generaci 6G. Ta by ale podle Rynta neměla přinést až tak velkou revoluci.

“6G násobně vylepší 5G, ale myslím si, že minimálně z pohledu operátorů půjde o menší revoluci, než teď mezi 4G a 5G,” říká Rynt. Detaily si poslechněte v dalším podcastu.

https://digibiz.cz/marek-moravec-fond-nation-1-medicina-je-komplexni-obor-proto-v-ni-technologicky-pokrok-trva-dele-nez-treba-v-retailu/