IBM se kompletně transformuje. Zaměří se na správu hybridního cloudu a využije firmu Red Hat

Šéf IBM Arvind Krishna uvedl, že vynaloží veškeré své usilí na transformaci firmy, která se chce nově zaměřit na správu hybridního cloudu. Klíčovou roli má sehrát firma Red Hat, kterou IBM koupilo před dvěma lety.

Když technologický gigant IBM minulý měsíc oznámil, že rozvíjí své aktivity v oblasti infrastrukturních služeb, dávalo to tušit, že společnost přechází na hybridní cloud. Teď je situace daleko jasnější. Šéf firmy Arvind Krishna totiž v rozhovoru pro americkou televizi CNBC uvedl, že chce vynaložit veškeré úsilí na transformaci firmy v dodavatele služeb zabývajícího se hybridním cloudem. 

To znamená, že místo toho, aby se IBM primárně snažilo prodávat svou vlastní infrastrukturu nebo softwarové služby – i když to bude nadále dělat – bude se soustředit na větší využití open source společnosti Red Hat, která má vývojové centrum v Brně a IBM ji za 34 miliard dolarů koupilo před dvěma lety, aby pomohlo zákazníkům spravovat jejich hybridní prostředí bez ohledu na jejich lokaci. A to buď ve formě nadstandardně placených on premis služeb nebo ve spolupráci s veřejnými poskytovateli cloudu.

Krishna na akvizici Red Hatu pohlíží jako na klíčovou část strategické přeměny firmy, která má za cíl si ukrojit co největší podíl na bilionovém trhu správy hybridního cloudu.

Šéf IBM Arvind Krishna. Foto: IBM

“Akvizice Red Hatu nám přinesla technologii, na které můžeme stavět cloudové platformy na základech open source a na základě výběru řešení samotnými firmami. Akvizice nám dodává palivo k tomu učinit další krok, mnohem větší krok směrem k vyčlenění správy infrastrukturních služeb. Zbytek firmy se může zcela soustředit na hybridní cloud a umělou inteligenci,” řekl šéf IBM Krishna pro CNBC.

Uvědomuje si, že Microsoft a Amazon jsou velcí hráči na trhu s cloudem, ale nepohlíží na ně jako na konkurenty. Spíše je v rámci nového přístupu vidí jako partnery. 

“V hybridním světě je otázkou, v jakém prostředí chce klient fungovat. Může vše nechat běžet na Amazonu. Nebo v prostředí Microsoftu. Může si vybrat i IBM nebo on premis služby,” dodal s tím, že věří, že Red Hat se v tomto stane takovým lepidlem a umožní klientům jednotné řízení své komplexity. 

Krišna si také uvědomuje, že transformace není jen o technologiích, ale vyžaduje i posun ve firemní kultuře. Podobně jako to musel udělat Satya Nadella, když v roce 2014 nastoupil do čela Microsoftu. A stejně jako Nadella v Microsofu byl Krishna do čela IBM povýšen, nepřišel tedy z venku. Chápe proto, jak jsou věci ve firmě zaběhlé a ví, že pokud chce uspět, musí tyto tradiční procesní vazby ve firmě s 350 tisíci zaměstnanci po celém světě změnit.

https://digibiz.cz/bankovni-identita-se-blizi-air-bank-fio-banka-a-moneta-zakladaji-protivahu-velke-trojce/