Cyril Klepek: dnes máme architekturu volby, která ekologii nepomáhá

Jeho firma Cyrkl provozuje digitální odpadové tržiště. S ním chce změnit odpadové hospodářství. Nyní je zapojených 1800 firem a meziměsíčně tržiště roste o 24 procent. 

Cyril Klepek chce změnit nakládání s materiály. Zhruba třetina toho, co vyprodukujeme, končí na skládkách. Odpad se ale stále častěji stává zdrojem.

V ČR produkují firmy 88 procent všech odpadů. „Často jde o velmi pěkný odpad v podobě různých výřezků nebo odřezků. Přesto mnohdy končí na skládce nebo ve spalovně,” upozorňuje Klepek. Tržiště Cyrkl jim pomocí matchmakingu, který využívá strojové učení, dokáže najít firmu, která odpad odebere a použije.  

Podle Klepka se dobře prodávají tvrdé plasty, různé fólie, z kterých už firmy vyřízly produkty, a zbytek se stává odpadem. Jiná firma ale tento materiál dokáže využít. Udělá z něj například granulát a vrátí ho zpátky do ekonomiky. 

Nyní je v digitálním odpadovém tržišti zapojených 1800 firem a meziměsíčně tržiště roste o 24 procent. Firmy díky němu mohou ročně ušetřit mezi 15 až 45 procenty nákladů na zpracování odpadů. „Často jde o vyšší jednotky milionů korun,” vysvětluje Klepek. 

Kde firmy šetří? Jaké odpady se dají prodat? A co brání dalšímu rozvoji cirkulární ekonomiky? Dozvíte se v podcastu.