Češi chtějí s kombinací umělé inteligence a mikroplateb změnit videoprůmysl a oslnit Hollywood

Československý startup Cinnamon chce změnit způsoby fungování videobusinessu. Nástroj, na němž pracuje více než desetičlenný interní tým s pomocí STRV, pomůže tvůrcům obsahu vyřešit tři nejpalčivější problémy současnosti: engagement, finance a nedostatek času.

K dosažení těchto cílů využívá Cinnamon pokročilou umělou inteligenci a platby v reálném čase prostřednictvím web monetizace a Interledgeru. Firma nově pro další růst a vývoj své revoluční videoplatformy získala dva miliony dolarů od americké technologické firmy Coil.

„V Cinnamonu budujeme platformu, která pomáhá tvůrcům dělat atraktivnější obsah, a to za pomoci nejmodernějších technologií současnosti. Naší vizí je vytvořit nástroj, který otestuje kvalitu videí před masovým vypuštěním na videoplatformy a sociální sítě,“ říká k tomu zakladatel a CEO Cinnamonu Róbert Tarabčák a hned na dodává:

„Zároveň ale naše vlastní videoplatforma již dnes nabízí možnost monetizovat videa v reálném čase bez reklam. Spojení s Coilem nám dává příležitost tvůrce odměňovat okamžitě, v reálném čase. Technologie umělé inteligence pak umí rozpoznávat reakce diváků, a to s 97procentní přesností. Diváci pak díky technologii nejsou obtěžování reklamami. Věříme, že tato unikátní kombinace změní trh tvorby videoobsahu.“

Zakladatel a CEO Cinnamonu Róbert Tarabčák. Foto: Cinnamon

Technologie jako klíč pochopení Cinnamonu

Stěžejní součástí Cinnamonu je technologie umělé inteligence se schopností číst emoce z lidského obličeje, kterou startup Róberta Tarabčáka odkoupil od slovenské firmy Youfirst. Tuto technologii, jejíž vývoj trval více než pět let, nyní Cinnamon implementuje do vlastní platformy ve spolupráci s vývojáři z STRV. S implementací pomáhá také zakladatelka Youfirst Lujza Bubánová, kterou v loňském roce Forbes označil za jednu z TOP 10 slovenských startupistek.

Youfirst umí analyzovat celkově sedm emocí, které divák videa při sledování prožívá. Technologie, kterou doposud využívali přední youtubeři, profesionální marketéři i tvůrci reklam či filmů po celém světě, se nově stane neoddělitelnou součástí Cinnamonu. 

Druhou klíčovou technologií jsou platby probíhající v reálném čase, a to díky americké firmě Coil. Na rozdíl od ostatních videoplatforem je pražský tým Cinnamonu společně s investory zaměřen především na tvůrce obsahu, kteří na platformě mohou díky jejímu napojení na Coil využívat monetizaci videí v reálném čase. Což pro zákazníka znamená, že tady nenajde reklamy. Za svou historii udělal Cinnamon přes 450 milionů takových mikrotransakcí a denně přidává další 2 miliony. 

Diváky přiláká exkluzivita obsahu

Cinnamon se má stát nástrojem, kde si tvůrci obsah otestují před zveřejněním na nejrozšířenějších videoplatformách. Vedle technologie analyzující emoce plánuje startup vyvíjet také další nástroje, ty by měly nabídnout efektivnější práci s videi a především zásadní úsporu času. Jedním z těchto nástrojů bude automatizované doporučení sestříhaného videa do formátu, který má sloužit k propagaci videa, a to například v Instagram Stories. Diváky pak na Cinnamon přitáhnou samotní tvůrci. Nejvěrnější fanoušci budou chtít vidět jejich tvorbu ještě před masovou publikací.

Ilustrační foto: Unsplash

Nápad založit Cinnamon vznikl v době, kdy Rob pracoval pro Coil v americkém San Franciscu. Práce na startupu započaly v prosinci 2018, první investici firma získala v květnu 2019. V tomto pre-seed kole Cinnamon podpořil půl milionem dolarů jeden z nejbohatších lidí světa a zakladatel Ripplu Chris Larsen spolu s bývalým technickým ředitelem Ripplu a zakladatelem a CEO služby Coil Stefanem Thomasem. Dohromady tak Cinnamon na svůj rozvoj získal 2,5 milionu dolarů.

„Těší nás, že jsme v Róbertovi našli člověka, který se svou platformou aktivně mění zažité pořádky ve tvorbě a monetizaci video obsahu. V partnerství mezi Coilem a Cinnamonem vidíme mimo strategické synergie také obrovský potenciál. Cinnamon totiž přemýšlí v rovinách zábavy, kterou video obsah bezpochyby je, i hodnoty, kterou musí přinášet tvůrcům. K tomu je třeba přičíst fakt, že s Róbertem sdílíme chuť změnit přemýšlení lidí o video obsahu, jeho tvůrcích, způsobech jeho sledování a podílení se na samotné tvorbě.,” říká zakladatel a CEO Coilu Stefan Thomas.

Plány obsadit Hollywood i San Francisco

S vizí změnit svět videoobsahu přilákal československý startup nejen technologický talent, ale také lidi z uměleckých škol, zejména pak z FAMU. Díky této unikátní kombinaci si Cinnamon brousí zuby na dobytí západního pobřeží Spojených států amerických, včetně mekky filmařů – Hollywoodu. Tam již Rob společně s Johnem Daczickym – COO Cinnamonu, bývalým filmovým producentem – strávili několik týdnů u jednoho stolu s předními filmovými produkcemi.

Uživatel: Platíš Coilem, nebo anonymizovanými daty. Přitáhne tě exkluzivita

Coil, v České republice dosud neznámá americká firma, vybudoval platformu pro webovou monetizaci v reálném čase, a to na základě Interledger protokolu. V případě Cinnamonu pak autor videa dostává peníze za čas strávený na jeho videích. Coil tak buduje internet bez reklam, a to prostřednictvím komunity a novým způsobem konzumace obsahu.

Pro ty, kteří budou chtít sledovat videa na Cinnamonu a nebudou chtít mít účet a členství na Coilu, budou platit anonymizovanými daty o svých emocích, které zabezpečuje právě technologie Youfirst. Ta je do Cinnamonu implementována tak, aby firma nikdy nezískávala nahrávky obličejů, technologie si bere a ukládá pouze informace o emocích. 

Na celém ekosystému se nyní pracuje a postupně by měl spatřit světlo světa v následujících měsících a letech. V první řadě dojde k implementaci systému umělé inteligence a spuštění úplně nového webu, což by se mělo stát zhruba do tří měsíců. Firma se vedle vývoje soustředí také na nábor lidí, především pak na vývojářské pozice.