🎧🎤 Jiří Malíček (Rockwell Automation): Nevěřím, že se dožijeme plně automatizované výroby ve firmách

Další podcast serveru Digibiz.cz jsme věnovali nejen automatizaci a robotizaci ve výrobě, ale také tomu, jak výrobní firmy dnes pracují s daty. Hostem byl Jiří Malíček z Rockwell Automation.

Data jsou krví každého podniku, ne každá firma s nimi ale dokáže pracovat či se vůbec snaží je využívat. 

“Pokud v posledních 20 letech to bylo o automatizaci výrobních procesů, dnes je to o práci s daty. A těch jsou firmy plné, oni je mají. Jen s nimi nemusí umět pracovat nebo je dokonce využívat,” vysvětluje v dalším Digibiz podcastu Jiří Malíček z firmy Rockwell Automation, která je jedna z předních světových společností orientující se na průmyslovou elektroniku a elektrotechniku. Podle něj letošní události, které se nesly ve znamení pandemie, donutí mnoho firem se nad svými provozy zamyslet. 

“Doba přiměla řadu firem, aby se podívaly na to, jak mají uspořádané své procesy, nakolik jsou náchylné vůči rychlým změnám ves vém podnikatelském prostředí, což nám otevřelo řadu obchodních příležitostí,” říká Malíček.

Podle něj posledních 20 let patřilo zejména robotizaci a automatizaci provozů, která se projevila i v české ekonomice. “Prakticky tedy v každé firmě nad 100 zaměstnanců najdete nějakého kobota,” vypočítává Malíček a později k tomu dodává, že i přes současné pokroky nevidí v blízké budoucnosti plně automatizované produkční linky.

“Příkladem je výroba vlajkové lodi Mercedesu modelu S, při které firma snižuje počet robotů implementovaných v celém procesu. Je to proto, že variabilita výroby tohoto auta už dosahuje takového rozsahu, že je pro firmu levnější mít zaměstnané lidi místo strojů. Protože když chcete stroj připravit na variabilitu, která je v některých případech opravdu velká, zjistíte, že je to nesmírně náročné.”

Celý rozhovor si poslechněte v podcastu.