Kyberochrana do českých nemocnic: GreyCorbel poskytne licence na ochranu dat na rok zdarma

Mimořádná doba žádá mimořádná opatření. Kyberútoky na zdravotnická zařízení v Brně, Praze i Benešově inspirovali českou IT společnost GreyCorbel, která nabízí kyberochranu pro české nemocnice na rok zdarma.

Šifrovaná správa hesel by měla pomoci zabránit hackerským útokům na české nemocnice. S touto ochranou nyní přichází společnost GreyCorbel, která řešení dodává mimo jiné i do některých firem konzorcia Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. “Jen v loňském roce zaznamenalo útok hackerů až 19 % všech světových nemocnic. I u nás se množí případy úniku citlivých dat. České nemocnice už přišly na desítky milionů korun,” vysvětluje Jiří Formáček, vývojář a ředitel GreyCorbel.

Nemocnice jsou v době koronavirové pandemie atraktivním cílem útoků. Nedávné hackerské útoky na nemocnice v Benešově a v Brně navíc ukázaly, že kromě ztráty citlivých informací mohou podobné situace ohrožovat zdraví a život pacientů. “Dá se předpokládat, že se v následujících měsících budou opakovat. Zdravotní systém bude vzhledem k pandemii koronaviru extrémně přetížený a pozornost se bude upínat především k zdravotní péči, méně už k bezpečnostním IT opatřením,” říká vývojář a zároveň ředitel GreyCorbel Jiří Formáček. 

Nejslabší článek IT systémů je v lidech

IT bezpečnost českých nemocnic podle Jiřího Formáčka stojí na lidech a také s nimi i padá. “Jedna věc je nastavit interní pravidla pro to, jak se v podnikové síti chovat. To samo o sobě ale neeliminuje lidský faktor. I administrátoři jsou jen lidé a mohou vědomě či nevědomě útočníky do sítě vpustit,” vysvětluje. Podle něj je nejjednodušším řešením zabezpečení privilegovaných správcovských účtů šifrovanou správou hesel AdmPwd.E.

AdmPwd.E neboli Admin Password Manager Enterprise chrání interní data proti útokům hackerů. V praxi funguje jako bezpečnostní safe, do kterého ani administrátor nezná heslo. Systém mu generuje přístupové kódy podle oprávnění, tudíž je eliminován lidský faktor. Administrátoři si hesla nemusí pamatovat a nehrozí tak riziko, že by do firemní sítě někoho vědomě či nevědomě pustili. Potencionální útočníci tak nemohou páchat škody prostřednictvím privilegovaných účtů. Šifrování AdmPwd.E už dnes využívá řada českých i světových firem, korporací i státních institucí.

Privilegované účty jsou účty s nejvyšším oprávněním ve firmě. Pracují s nimi výhradně administrátoři, kteří díky nim spravují síťové prostředí, databáze, aplikace a další servery. “Šifrovaná správa hesel, AdmPwd.E, je nástroj, který chceme poskytnout všem nemocnicím v České republice. Licence si mohou na jeden rok stáhnout zcela zdarma. Toto řešení je účinné a navíc jednoduché na implementaci v stávajících IT prostředích nemocnic,” dodává Jiří Formáček z GreyCorbel.

GreyCorbel Solutions je česká IT firma založená v roce 2016. Specializuje se na šifrovanou správu hesel. Vyvinula vlastní software AdmPwd.E, který nyní používají firmy na čtyřech kontinentech, ve více než sedmnácti světových zemích. V tuto chvíli chrání řešení od GreyCorbel citlivá data více než sto milionů počítačů po celém světě. Mezi jejich klienty patří světové firmy holdingu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, Novartis, Viroclinics, část skupiny Lufthansa, dále světový producent hliníku Alcoa nebo Tyson Foods, přední světový zpracovatel kuřecího, hovězího a vepřového masa. 

Ochrana dat, řešení AdmPwd.E pro nemocnice, je ke stažení na webových stránkách GreyCorbel.