Hradec Králové posílí ve smart city. Město vybuduje chytrý dopravní systém za stamilióny

Zakázku na vybudování inteligentního dopravního systému (IDS) v Hradci Králové potvrdil antimonopolní úřad. Systém zahrnující nové semafory, datové sítě, senzory a technologie pro řízení dopravy v reálném čase vyjde na 229 milionů korun aspuštěn bude za tři roky.

Dopravní tepny v Hradci Králové čeká modernizace. Ovšem ne z pohledu pokládky nového asfaltu, jakožto z pohledu nových technologií, které budou dohlížet na plynulost dopravy ve městě.

Antimonopolní úřad totiž na konci minulého týdne schválil zakázku za 229 milionů korun na vybudování Inteligentního dopravního systému (IDS).

Zástupci města proto v nejbližších dnech podepíší smlouvu s firmou CROSS Zlín, která systém za téměř čtvrt miliardy korun vybuduje a následně jej bude i po šest let provozovat, uvedl Hradecký deník

„V provozu by měl být systém od roku 2023,“ řekl deníku investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) s tím, že náklady na vybudování systému by měly být až ze dvou třetin hrazeny z evropských fondů.

„Projekt na vybudování nového dopravního systému patří k největším tendrům Hradce Králové posledních let.“

Základem chytrého dopravního systému v Hradci Králové budou nová signalizační značení včetně semaforů (půjde v podstatě o kompletní výměnu, někde i včetně sloupů), datové sítě, senzory či moderní technologie pro řízení dopravy v reálném čase. Systém bude zahrnovat i automatické měření na celkově deseti místech. 

Město si od nového systému slibuje zlepšení plynulosti dopravy ve městě. Umožní také plynulejší průjezdy prostředků veřejné dopravy, aby nedocházelo ke zpožďování spojů.

Terminál hromadné dopravy v Hradci Králové.

Projekt na vybudování nového dopravního systému patří k největším tendrům Hradce Králové posledních let. Vítěz zakázky je známý už několik měsíců, její osud byl ale nejistý.

http://jstr.cz/primator-prahy-zdenek-hrib-chystame-intermodalni-navigacni-system-i-dobijeni-elektrovozu-z-lamp/

Dvě z firem (VARS Brno a VDT Technology), které měly o zakázku také zájem, se totiž do tendru nakonec nepřihlásily a zároveň podaly námitky na Úřad pro ochranu hospdářské soutěže kvůi tomu, že se jim nelíbili nastavené podmínky tendru.

Antimonopolní úřad tak nyní dal městu pomyslnou zelenou.

Napsat komentář