Gartner: Podniky šetří, kde se dá. Některé zaměstnance nechají na home office trvale

Tři čtvrtiny podniků plánují po skončení karanténních opatření ponechat minimálně 5 % svých zaměstnanců trvale na home office. Vyplynulo to z průzkumu mezi CFO, který si nechala vypracovat poradenská společnost Gartner. Podniky tak chtějí do budoucna ušetřit.

Průzkum, který Gartner uskutečnil na vzorku 317 finančních ředitelů (CFO), ukazuje, že celkem 74 % podniků plánuje ponechat minimálně 5 % svých zaměstnanců v režimu práce na dálku. Čtvrtina dokonce uvádí, že na home office ponechá při nejmenším 20 % svých zaměstnanců. A to i po odeznění opatření souvisejících s onemocněním COVID 19. 

“Tato data naznačují možný trvalý dopad současných opatření na způsob, kterým podniky řídí svůj byznys. CFO jsou již pod tlakem ve věci řízení a snižování nákladů, a vidí proto příležitost dosáhnout úspor díky práci na dálku,“ vysvětluje Alexander Bant, viceprezident výzkumu v Gartner Finance Practice.

V reakci na aktuální požadavky CFO uskutečňuje Gartner Finance pravidelné CFO kohorty – fórum pro finanční ředitele. Diskutují se tam témata související s karanténními a dalšími opatřeními kvůli COVID-19 včetně reakcí a opatření, která finanční ředitelé a manažeři dělají.

Home office firmám ušetří náklady

Práce na dálku je jednou z příležitostí, jak uspořit, aniž je nutné dělat zásadní škrty a ohrozit tak provoz firem. CFO již v minulosti v diskusích s Gartnerem uváděli, že podporují flexibilnější pracovní rozvrhy a vybavují zaměstnance technikou pro práci z domova.

Většina CFO chápe, že se technologie i společnost posunuly vpřed, a učinili práci na dálku životaschopnou pro širší škálu pracovních pozic než v minulosti. „Pokud jde o finanční oddělení samotná, 90 % manažerů již dříve uvedlo, že očekávají jen minimální narušení jejich provozu a procesů, přičemž prakticky všechny aktivity bude možné vést na dálku,“ říká Alexander Bant.

CFO plánují další úsporná opatření

S tím, jak se organizace postupně vyrovnávají s pokračujícími výpadky a narušením provozu kvůli karanténním opatřením, bude trvalá práce na dálku jedním z doplňkových úsporných opatření kromě těch, která CFO již udělali nebo plánují udělat. V nejnovějším průzkumu Gartneru uvedlo 20 % CFO, že odložilo investice do lokální IT infrastruktury, přičemž dalších 12 % to má v plánu. Dalších 13 % přiznalo, že již učinilo úspory v oblasti nákladů na prostory, dalších 9 % se na to chystá v nejbližších měsících. 

Další podrobnosti o úsporných opatřeních, která CFO v reakci na současnou situaci dělají, Gartner zveřejnil ve své studii