Gartner: Jak covid ovlivnil IT rozpočty firem?

Které technologické oblasti a trhy si dokážou udržet výrazné tempo růstu? Podle analytiků společnosti Gartner ovlivnila pandemie koronaviru investice do IT. Až 67 % firem očekává navyšování rozpočtů do technologií na úkor jiných oblastí. V průměru uvádějí nárůst o 7 %. Informoval o tom server INSIDE.

Robotická automatizace procesů – RPA patří mezi silně rozjeté technologie, které si podle analytiků Gartner dvouciferné tempo růstu podrží dokonce i v následujících letech. V roce 2020 zaznamenal globální trh s RPA nárůst o 11,9 %, v následujícím roce 2021 to bude růst kolem 19,5 %. 

RPA bylo zkrátka a dobře tak silně rozjeté, že ho nedokázal zastavit ani čínský virus. Koneckonců představuje cestu, jak zvyšovat provozní efektivitu a dosahovat úspor. Nic na tom nemění ani dramatický vývoj v některých segmentech pracovního trhu. Například lidmi z oblasti ubytovacích či stravovacích služeb neobsadíte místa v back-office, na rozdíl od dobře nakonfigurovaného softwarového robota. 

Současná situace podle analytiků RPA naopak nahrává. Gartner očekává, že do roku 2022 je v nějaké formě nasadí až 90 % velkých organizací. Stane se tak mimo jiné díky tomu, že jejich „nákupčími“ již budou ve stále větší míře také CFO a COO. 

Pandemie řadě technologických segmentů spíše prospívá, to není žádným tajemstvím. A dalo se to předvídat. Potvrzují to i průzkumy Gartneru, v nichž například 69 % členů boardu uvedlo, že během uplynulého půlroku své programy digitální transformace v podnicích urychlili. Celkem 67 % pak uvádí, že očekávají navyšování rozpočtů na technologie právě v souvislosti s pandemií (a tzv. novým normálem) na rozdíl od rozpočtů v oblastech, jako jsou marketing či HR. V průměru dokonce uvádějí navýšení rozpočtu na IT a technologie o 7 %.

To je skvělá zpráva pro CIO a IT lídry nejen kvůli penězům samotným, ale především proto, že digitální iniciativy se dostaly na první příčky priorit v boardech většiny velkých podniků. CIO samotní se stávají významnějšími partnery boardu.

Potvrzují to konečně i průzkumy týkající se investic do konkrétních technologií či technologických oblastí. V případě investic do AI a souvisejících technologií/řešení v zářijovém průzkumu Gartneru uvedli respondenti z řad IT a byznys profesionálů, že 24 % z nich od počátku pandemie své investice navýšilo a 42 % je ponechalo na plánované úrovni. Důvodem byla hlavně podpora zákaznické zkušenosti a retence či růstu obratu.