Drony z Česka na světové špici. Tým z ČVUT opět vyhrál prestižní soutěž
Tým multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v mezinárodní robotické soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) obhájil obrovský úspěch z roku 2017. Tým tak zpět do Česka přiveze hned tři medaile, z toho rovnou dvě zlaté.
Čeští vědci si mohou připsat další velký zářez. Tým multirobotických systémů z ČVUT v Praze totiž dokázal obhájit vítězství v mezinárodní soutěži autonomních dronů Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge a do Česka přiváží hned tři medaile – dvě zlaté a jednu stříbrnou.
Vyplatila se tak poctivá příprava. Vědci ČVUT si totiž v kampusu univerzity na Karlově náměstí vytvořili speciální trenažér, kde své autonomní drony testovali a do Spojených arabských Emirátů, kde se třídenní soutěž konala, se vydali o pět týdnů dříve, aby mohli drony doladit podle tamních podmínek.
„Ze zkušeností z předchozí soutěže jsme věděli, že příprava na takto náročnou soutěž v místě jejího konání je nezbytná. Jen tak lze odladit drony pro místní podmínky. Naše řešení se ukázalo jako nejspolehlivější a jako jedni z mála jsme dokázali úspěšně absolvovat všechny disciplíny v autonomním režimu,” říká tomu vedoucí celého týmu Dr. Martin Saska, s kterým jsme těsně před odletem do Abú Dhabí přinesly o dronech rozhovor.
Během prvních dvou dnů mohly drony soutěžit ve třech kategoriích. První (Challenge 1) spočívala v detekci a likvidaci balónků, z které si tým odváží hned první místo. Ve druhé (Challenge 2) musely drony a pozemní robot sebrat barevné cihly a postavit je na předem definovanou stěnu, za což si odnáší zlatou medaili.
Na programu třetího soutěžního dne následovala Grand Challenge, kombinace všech soutěžních disciplín. Tato soutěž je obtížná tím, že ve velmi limitovaném čase musí drony a roboty splnit náročné zadání, kombinující několik úkolů z předešlých úloh, během nichž se podmínky operativně měnily. Za tuto disciplínu si český tým odnáší zlatou medaili, která je pro něj nejcennější.
„Naši studenti opět dokázali obstát v konkurenci světových univerzit, jako jsou ETH Zürich, Georgia Tech, University of Tokyo, KAIST, Carnegie Mellon University, nebo Virginia Tech,” uvedl k úspěchu proděkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze prof. Oldřich Starý, který soutěž sledoval přímo na místě.
“Mile mě překvapil fakt, že tým FEL ČVUT měl obrovský náskok oproti tak výrazné konkurenci. Jejich řešení některých úloh bylo v tomto ohledu fascinující,” dodal.
Vědci ze Skupiny multirobotických systémů FEL ČVUT za vítězství v Challenge 2 získávají odměnu 250 000 $. Odměnu za vítězství v závodě Grand Challenge se mezinárodní porota rozhodla v letošním roce neudělit a prostředky uvolnit na zajištění dalších ročníků soutěže.