Češi podporují lokální byznys, obrat menších e-shopů překonal Alzu

Češi stále častěji preferují utratit peníze u menších a lokálních výrobců než u velkých a nadnárodních firem. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet, kterou v minulém roce využívalo pro svůj e-shop 30 tisíc podnikatelů. Ti za rok 2021 dohromady vykázali tržby dosahující 50,35 miliard korun, což je přibližně o 12 % více, než má největší hráč na českém e-commerce trhu. Pozice drobných podnikatelů tak extrémně roste. Jen mezi lety 2019 a 2021 se roční obraty u jednotlivých e-shopů zvýšily až o 213 %.

Od roku 2019, kdy e-shopaři hlásili roční obrat 16,06 miliard korun, se tak jedná o nárůst tržeb o 213 %. „Tento trend se objevil v zahraničí již před několika lety. K nám se postupně dostává a do budoucna bude posilovat. Už teď je totiž patrné, že Češi přemýšlí nejen o tom, za co své peníze utratí, ale také u koho,“ komentuje CEO společnosti Shoptet Samuel Huba.

Zajímavé je na vývoji v uplynulém roce i to, že zatímco e-commerce trh jako celek podle APEKu rostl meziročně o 14 %, podnikatelé na Shoptetu vykázali v průměru růst 28 %. „Je to dáno mimo jiné i tím, že Češi se již během pandemie naučili nakupovat u lokálních obchodníků. Je v tom jistá snaha podpořit lokální obchod, lidé neposílají peníze nadnárodním, anonymním firmám a zahraničním značkám, jako to bylo běžné v minulosti.“

 Menší e-shopy nepodléhají velkým výkyvům

Stabilitu lokálních obchodníků potvrzuje i vývoj v roce 2022. Zatímco mnohé velké obchody pro masy hlásí problémy a musí propouštět, případně zeštíhlovat své portfolio, naopak menší, často úzkoprofiloví prodejci jsou mnohem odolnější a vykazují stabilní výsledky. Podle Shoptetu si udrželi v průměru růst necelých deset procent.

„Zdá se, že se do problémů dostávají největší hráči na trhu. Ti totiž mnohdy přepálili své odhady a plány. Nepřizpůsobili se současnému stavu. Tedy nejvíc se na nich odrazila akcelerující inflace, kdy část zákazníků začala šetřit. A právě tyto dopady se pak promítají do celého trhu, respektive výkyvy těch největších značně zkreslují výkonnost trhu,“ komentuje ředitel Shoptetu Samuel Huba aktuální výkonnost e-commerce trhu.

Za uplynulý rok přibylo Shoptetu přes 10 000 e-shopů a aktuálně jich na této platformě běží již přes 30 000. „Desetitisíce malých a středně velkých e-shopařů takové výkyvy ani pokles nezažívá,“ uzavírá Huba.