Virtuální modely vydělávají miliony

Digitalizace, big data nebo strojové učení. To jsou pravděpodobně nejvýraznější síly, které nyní posouvají průmysl a technologie kupředu. Společně tvoří fenomén známý jako Průmysl 4.0.

V loňském listopadu se v prostorách muzea Škoda Auto v Mladé Boleslavi konala konference IDC Manufacturing Forum 2018. Přední české i zahraniční technologické firmy na ní prezentovaly řešení, studie a projekty týkající se efektivity, automatizace a digitalizace v průmyslu. Hodně se hovořilo o využití technologie tzv. digitálních dvojčat v průmyslové produkci. Tato technologie je typickým příkladem, kdy digitalizace již přináší uživateli obrovské úspory a zvyšuje efektivitu. Jedná se o vytvoření přesného modelu reálného objektu v prostředí virtuální (VR) nebo rozšířené (AR) reality.

Jak digitální dvojčata využívá Airbus

Příkladem využití této technologie může být společnost Airbus, která ji používá k servisu svých letadel. Airbus má jednoduše řečeno přesné digitální „otisky“ letadel, která vyrobil. Tyto otisky, nebo chcete-li dvojčata, jsou přístupná přes VR nebo AR platformu. Firemní mechanici na různých místech po světě pak mají k dispozici VR a AR headsety a mohou se s modelem letadla seznámit, aniž by ho měli fyzicky před sebou.

Když tento typ letadla dorazí do jakékoli servisní stanice na planetě a je nutno udělat opravu, mohou si technici přes headset rozšířené reality promítnout přesné rozložení jednotlivých dílů přímo na trup reálného stroje a s opravou si poradit snáze. Lze se i spojit přímo se specialistou z centrály Airbusu, který jim na dálku pomůže s konkrétní opravou. Úspory oproti dřívějšímu systému, kdy firemní specialisté létali po celém světě a dělali technická školení na reálných letadlech, jsou astronomické, nemluvě o zrychlení celého procesu.

Stačí využít toho, co už firma dávno má

Pořízení digitálního dvojčete vnímá většina firem jako velice nákladnou záležitost, vyžadující mnoho inženýrské i programátorské práce. Náklady na pořízení funkčních a využitelných modelů se často pohybují i v řádech několika milionů korun.

Existují ale cesty, jak technologii uvést do provozu s mnohem menšími náklady. Stačí využít toho, co většina firem dávno má. Digitální modely produktů, zařízení, plány prostor, to vše často „leží“ v archivech původně pro jiné účely. Využít je pro VR/AR platformu se tak naprosto nabízí.

Navíc se jedná o velkou obchodní příležitost. Podle předpovědí bude 65 % výrobců do konce roku 2020 používat technologii digitálních dvojčat, což by mělo snížit jejich náklady na odstraňování vad o 25 % a stejnou měrou zvýšit kvalitu poskytovaných služeb.

Podle průzkumu společnosti IDC European Vertical Market Survey 2019 celých 13 % firem v České republice již pracuje na platformách pro digitální dvojčata a jedna třetina z nich má v provozu konkrétní aplikace, nebo pilotní projekty. Toto číslo je sice nižší než evropský průměr, ale jasně ukazuje, že i ve středoevropském regionu nabral trend rozvoje této technologie jasný směr. 

Zdroj: Adastra

Napsat komentář