Umělá inteligence sníží náklady na údržbu letadel a zvýší jejich bezpečnost

Umělá inteligence (AI) nejen optimalizuje a zefektivní nákupy vojenské techniky, ale může zároveň zachraňovat životy.

Důmyslné systémy umělé inteligence společně s IoT zařízeními výrazně zasáhnou celý vojenský průmysl. Vyplývá to z výzkumu, který provedli inženýři univerzity RMIT v australském Melbourne.

Budoucností jsou podle nich takové technologie umělé inteligence, které jsou založené na virtuálním prostředí, umějí se optimalizovat a lehko se testují (Virtual Design, Optimisation and Testing framework, neboli VDOT).

Adrian Orifici ze strojní fakulty univerzity RMIT se domnívá, že stále rostoucí objem dat bude velkou výzvou pro celý obranný průmysl. „Obrana je už natolik složitým odvětvím, že optimalizace a udržování všech technologií je už mimo lidské schopnosti,“ uvádí.

Nové technologie by tak mohly přeměnit vojenský průmysl například tím, že poskytnou virtuální prostředí, ve kterém budou probíhat cvičné výcviky. Zároveň bude možné například předem vyhodnotit náročnost mise pro vojenskou techniku a zjistit, která se nejlépe hodí pro úspěšné dokončení mise.

Státy ušetří 

Umělá inteligence  bude přínosem ale i pro samotné státy. Pomůže jim totiž optimalizovat jejich výdaje na vojenskou techniku,  a to například analýzou s předpověďmi toho, jak se budou vyvíjet náklady na údržbu techniky. Data si členové NATO budou moci vzájemně sdílet a společně přispívat k tomu, aby byly informační systémy založené na umělé inteligenci přesnější a detailnější.

Pier Marzocca, který je docentem leteckého inženýrství a letectví na univerzitě RMIT, se domnívá, že součástí technologické přeměny obranných systémů budou také technologie IoT. Například inteligentní materiály s vestavěnými snímači mohou shromažďovat údaje o každém zatížení letadla nebo o potřebě opravy jednotlivých částí.

Technici tak budou okamžitě vědět, která ze součástek trpí závadou. Na jedné straně se tak sníží náklady na údržbu letadel, na druhé se zvýší bezpečnost letadel, což může zachránit i lidské životy.

Letadla budou mít svá digitální dvojčata

V nepříliš vzdálené budoucnosti se možná také dočkáme toho, kdy každé letadlo bude mít své digitální dvojče. Vojenští experti v oblasti nákupu budou předem vědět, co přesně kupují a jestli dané letadlo využijí ve specifických podmínkách. Zároveň budou mít možnost nakonfigurovat si potřebnou specifikaci, kterou vzápětí otestují.

Zavádění technologií by ale podle vědců mohlo být zpomaleno poměrně náročnou implementací veškerého zabezpečování. A to od přidělování přístupu vybraným lidem a jejich odpovědnosti až po kontrolu IP adres, které budou mít do důmyslných systémů přístup, či zabezpečení samotných IoT zařízení.

Zdroj: RMIT

Napsat komentář