Technologie LoRaWAN zvládne přenos IoT dat na 20 kilometrů

Technologii LoRaWAN je možné využít na vyčítání dat z IoT zařízení v indoor i outdoor prostředí, jedním z možných použití je třeba lokalizace polohy. LoRaWAN patří mezi nízkoenergetické bezdrátové rozlehlé sítě určené primárně pro připojení IoT senzorů. Vyplňuje tak mezeru mezi short-range sítěmi Wi-Fi a long-range sítěmi mobilních operátorů.

Možnosti využití jsou široké, například v průmyslových areálech, distribučních centrech, energetice a utilitách, na parkovištích nebo jako součást Smart Cities. „K jejím hlavním výhodám patří relativně nízké náklady a jednoduchá instalace,“ říká Jiří Šolc, Senior Solution Architect ze společnosti Alef Nula.

LoRaWAN představuje dominantní standard, na jehož vývoji spolupracují různé společnosti v rámci LoRa Alliance. Patří mezi ně Cisco, IBM, Google a řada dalších předních výrobců, poskytovatelů služeb a telco operátorů.

Umožňuje škálovatelnost, šifrovaný přenos dat a obousměrnou komunikaci. LoRaWAN je určena pro IoT aplikace s malým přenosem dat. Vyznačuje se nízkou přenosovou rychlostí a vysokou životností baterie (v extrémních případech více než 10 let). Venku má dosah až 20 kilometrů, ve městě dle zástavby kolem dvou kilometrů a signál projde i do vnitřního prostředí.

Napsat komentář