První 5G sítě již v roce 2019. Spustit je má 25 operátorů

Technologie pro 5G sítě testuje po celém světě 72 operátorů. Podle prognózy poradenské společnosti Deloitte by prvních 25 operátorů mohlo nové sítě spustit již příští rok, v roce 2020 by se jejich počet měl ještě zdvojnásobit. V roce 2019 se prodá přes milion 5G smartphonů, o rok později již 15 až 20 milionů. O tyto sítě se zajímají i tuzemští operátoři. A jejich zavedení v ČR nemá trvat příliš dlouho. Žádný oficiální termín však zatím není znám.

Rok 2019 má být důležitým výchozím bodem pro další změny v telekomunikacích. 5G sítě umožní až stonásobný nárůst přenosové kapacity oproti současné 4G síti. To představuje velký potenciál pro široké využití a rozvoj tzv. internetu věcí a umělé inteligence.

Například technologie rozpoznávání hlasu se neustále zlepšují. Trh hlasových asistentů, využívajících umělou inteligenci, podle prognózy společnosti Deloitte vzroste v roce 2019 o 63 procent na celkem 250 milionů instalovaných zařízení. 

Firmy v roce 2019 významně urychlí využívání služeb umělé inteligence v cloudu. Celkem 70 procent z nich si zajistí schopnosti umělé inteligence prostřednictvím cloudového firemního softwaru a 65 procent vyvine inteligentní aplikace pomocí cloudových vývojářských služeb. 

V roce 2020 pak podle Deloitte dosáhne tržní podíl cloudového podnikového softwaru s umělou inteligencí 87 procent a vývojářských služeb 83 procent. 

Zdroj: Deloitte

Napsat komentář