Průmysl 4.0 má pomoci jihočeským firmám nahradit chybějící pracovníky

Průmysl 4.0 může usnadnit malým a středním firmám řešit problém s nedostatkem pracovních sil. Automatizace provozu částečně nahradí lidskou práci. Jihočeská hospodářská komora představila veřejnosti v Českých Budějovicích projekt představující možnosti Průmyslu 4.0.

Podle organizátorů akce se řada podnikatelů s tímto fenoménem teprve seznamuje. Je určitá skupina firem, která už sice tento pojem slyšela, ale většinou o tom vůbec nic neví. Náš projekt je má seznámit s Průmyslem 4.0, s tím, co je digitalizace a kam až sahají možnosti automatizace nebo robotizace,“ řekl ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.

Malé a střední firmy představují podniky s kapacitou do 250 zaměstnanců. V Jihočeském kraji tuto skupinu tvoří drtivá většina podnikatelských subjektů. Jihočeská hospodářská komora eviduje v regionu přibližně 83 000 aktivních firem. Z toho jich je asi 160 velkých, ostatní jsou malé a střední firmy.

Průmysl 4.0 podporuje krajský úřad několika dotačními tituly. Podle náměstka jihočeské hejtmanky Josefa Knota však zatím v praxi ještě není podíl digitalizace nebo robotizace ve výrobních provozech standardem. „Řekl bych, že jsme teprve na začátku,“ uvedl.

Zdroj: Jihočeská hospodářká komora

Napsat komentář