Nová měna Facebooku by mohla podkopat schopnosti ECB, tvrdí člen Výkonné rady ECB

Nová digitální měna Facebooku by podle člena Výkonné rady ECB Yvese Mersche mohla omezit kontrolu Evropské centrální banky (ECB) nad eurem, ovlivnit fungování měnové politiky a podkopat mezinárodní roli jednotné evropské měny. Plán na vytvoření digitální měny s názvem libra představila americká internetová společnost Facebook letos v červenci. Nová měna by měla začít fungovat příští rok.

Už v srpnu agentura Reuters s odvoláním na zdroje seznámené se situací uvedla, že se plán Facebooku na vytvoření nové digitální měny rozhodly prozkoumat antimonopolní úřady Evropské unie (EU), přičemž se chystají zaměřit především na způsob nakládání s údaji o spotřebitelích, kteří budou novou měnu používat. Podle Mersche novou digitální měnu hodlají zavést „úplně stejní lidé, kteří museli před zákonodárci v USA a v EU vysvětlovat ohrožení naší demokracie plynoucí z jejich nakládání s osobními údaji“.

Libra má být obdobně jako bitcoin založena na technologii blockchain. Jde o druh decentralizované databáze, která uchovává neustále se rozšiřující počet záznamů, jež jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu. Facebook v červnu ujišťoval, že k údajům o transakcích s novou měnou nebude mít přístup.

Napsat komentář