Linet novým monitorovacím lůžkem dokazuje, že budoucnost zdravotnictví je v digitálu

Moderní technologie se nevyhýbají ani zdraví. Naopak nám mohou zkvalitnit a prodloužit život. Zároveň ale samotným nemocnicím přinášejí úspory a ulevují přetíženému personálu. Jako třeba v případě nového monitorovacího lůžka od českého Linetu.

Přední výrobce nemocničních lůžek Linet v příštím roce oslaví třicet let své existence. Milníkem pro něj je ale už letošní rok. Mimo výroby samotných lůžek, tedy hardwaru, totiž nyní vstupuje do digitálního byznysu. Podle serveru Czechcrunch Linet představil novou digitální službu SafetyMonitor. Ta sleduje nejen polohu a pohyb lůžka, ale díky rozmístěným senzorům také stav pacienta. 

Systém tak nemocniční personál skrz webové rozhraní či mobilní aplikaci upozorní na nestandardní události, jako je zhoršení zdravotního stavu pacienta nebo jeho nekázeň. To když například z lůžka vstane, přestože má nařízený klid.

„Naším cílem proto bylo zvýšit bezpečnost a spokojenost pacientů, ale zároveň ulehčit život zdravotnickému personálu a předcházet jejich vyhoření, které vzniká dlouhodobým přetížením,“ uvedl pro Czechcrunch produktový manažer Linetu Lukáš Košnar.

Linet, který je dnes už velkou evropskou skupinou s výrobními závody v Želevčicích u Slaného a v německém Wickede, exportující do více než stovky zemí světa, chce vstupem do nového segmentu podpořit své tržby na cestě za překonáním hranice jedné miliardy eur. To se má stát v roce 2025.

Zdravotnické lůžko Linet. Zdroj: Linet.cz

Zároveň tím potvrzuje, že budoucnost zdravotnictví je v digitálu. Pro zdravotnické organizace tak bude důležité vypořádat se s rostoucím počtem dat. Nově třeba těch z lůžek Linetu.

Objem dat ve zdravotnictví roste

Podle agentury Market research hodnota zdravotnických dat po celém světě vystoupá při každoročním pětinovém růstu do roku 2022 na 34 miliard dolarů. S tím souvisí i datová analytika, jejíž objem by měl do roku 2024 vystoupat ve finančním vyjádření na 68 miliard dolarů. Růst bude tažen zejména Severní Amerikou. Velkou příležitost k růstu tam vidí i Linet.

V čem velká data ve zdravotnictví pomohou a proč by se jim měla zdravotnická zařízení věnovat? 

V prvním případě jde o sledování stavu pacientů. Senzory a chytrá zařízení už dnes dokážou nepřetržitě sledovat životní funkce pacienta a posílat je do cloudu k dalším analýzám. Takové monitorování poskytuje důležité informace o krevním tlaku, srdečním tepu, hladině cukru v krvi a podobně. Doktorům tak dává nástroj, kterým dokážou rychleji a přesněji určit potřebnou léčbu.

Dalším benefitem správné práce s big daty je snižování nákladů. Díky sběru velkého množství dat a prediktivním analýzám dokážou lépe odhadnout například epidemie v dané oblasti a připravit se na ně jak z pohledu objednávky medikamentů na sklad, tak i z pohledu plánování směn personálu.

Nesmíme zapomínat ani na únavu a přetížení personálu. Obzvláště v době, kdy je na trhu práce nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Ten současný pracovník s odborností tak často pracuje na hranici svých možnost. Moderní senzory a z nich plynoucí data mu alespoň částečně rozvazují ruce od rutinních činností, pro doktory z velké části administrativních.

Čtěte také:  3 výhody, které big data přináší aerolinkám + 5 konkrétních příkladů, jak je využívají
 
V neposlední řadě pak big data pomáhají personalizovat zdravotní péči a pečlivěji se věnovat rizikovým pacientům. Pokud nemocnice digitalizují své záznamy, budou mít dokonalý přehled o každém svém pacientovi, který dochází na pravidelné prohlídky. Analýzou dat pak pacient může dostává péči přímo na míru. 

Výhody jsou tedy jasné. Na druhou stranu však existuje mnoho bariér, s nimiž se zdravotnické instituce budou muset při efektivní implementaci nových řešení vypořádat. Jde zejména o využití správných technologií, záležitosti kolem soukromí či o bezpečnost pacientů.

Úvodní foto: Linet.cz

Napsat komentář