Jak se při cestě na nákup vyhnout koronaviru? ČVUT chce pomoct novou aplikací

ČVUT spolu se zahraničními odborníky např. z Jižní Koreje nebo Švýcarska vyvíjí aplikaci, která má pomoci lidem si bezpečně bez rizika nakažení zařídit nutnosti, které z karantény nezvládnou.

V současné době vzniká mezi českými firmami a institucemi mnoho chvályhodných technologických projektů, o kterých jsme psali nedávno.

Stranou nezůstává ani České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), které se nejdříve rozhodlo pomocí 3D tisku během jednoho týdne naprogramovat a realizovat výrobu nedostatkových respirátorů.

Ještě předtím radil rektor ČVUT Vojtěch Petráček, jak si doma jednoduše vyrobit alespoň nějakou ochranu.

Od minulého týdne ale na ČVUT nejedou na plné obrátky závity 3D tiskáren, ale také mozkové závity expertů na big data a umělé inteligence. Tým vědců, studentů a dobrovolníků totiž v pražských Dejvicích spustil projekt FreMEn contra COVID, jehož cílem je vývoj unikátní aplikace.

Ta uživatelům doporučí optimální trasu a harmonogram pro návštěvu míst na základě dat o koncentraci lidí. Technologie, která má zásadní potenciál pomoci občanům České republiky i v zahraničí, stojí na komunitním sběru anonymních dat – proto nyní vědci vyzývají k zapojení co nejvíce lidí.

Projekt, který byl spuštěn teprve minulý týden, se opírá o dlouholeté poznatky laboratoře chronorobotiky Centra umělé inteligence na katedře počítačů FEL ČVUT. Základní princip metody vychází z předpokladu, že jednou z nejdůležitějších příčin šíření viru je koncentrace lidí na veřejně přístupných místech.

O FreMEn

Metoda ČVUT je vystavěna na bázi umělé inteligence FreMEn = Frequency Map Enhancement, která se využívá např. v dlouhodobém nasazení robotů v prostředí, které se proměňuje vlivem lidského chování. Cílem využití této umělé inteligence je zajistit co nejméně invazivní začlenění robotů do prostředí, kde se pravidelně vyskytují lidé (např. v kanceláři, v nemocnici apod.).

Metodu lze aplikovat i za hranicemi robotiky. FreMEn je schopen se učit, pochopit a vyhodnotit, v jakých hodinách a na jakých místech dochází ke koncentraci lidí, a tedy v našem případě i potenciálních přenašečů viru.

Skrze plánovanou mobilní aplikaci nebo webové rozhraní bude informovat veřejnost, jakým lokalitám je vhodné se v dané chvíli vyhnout a kde není riziko tak velké. Nehrozí, že by v jednu chvíli poslala všechny lidi na jendo místo, jelikož při doporučení zohledňuje i tento aspekt (požadavky uživatelů) a cestu doporučí jednotlivcům v závislosti na plánech ostatních uživatelů.

Cílem vědců je naprogramovat algoritmus, který vytvoří časoprostorovou mapu rizika v dané lokalitě. Na základě dat předpoví umělá inteligence FreMEn (www.fremen.uk), kde se v danou chvíli bude pohybovat zvýšený počet občanů a zda vás na místě čekají fronty. Tím každému umožní naplánovat vhodný čas pro bezpečnou návštěvu lékárny, obchodu či pafrrku.

„Dosavadní iniciativy boje proti koronaviru, které připravuje vláda ve spolupráci s technologickými korporacemi, počítají s monitorováním pohybu na individuální úrovni. To může vést ke stigmatizaci potenciálně nemocných a v důsledku obav z reakce okolí i k chování prohlubující epidemii,“ říká duchovní otec projektu doc. Tomáš Krajník.

„My před podobnou erozí soukromí varujeme. Navrhujeme vydat se cestou prevence a osobní zodpovědnosti, která je udržitelná dlouhodobě a v souladu s principy vyspělé společnosti. Proto jsme se rozhodli nabídnout náš systém postavený na zpracování anonymních dat pokročilými algoritmy umělé inteligence modelující lidské chování. Ty již byly dříve úspěšně nasazeny např. ve vídeňské nemocnici Haus der Barmherzigkeit specializující se na dlouhodobou léčbu starších pacientů,“ dodává.

Na projektu se kromě akademiků podílejí epidemiologové, lékaři a sociologové z celého světa (např. z Velké Británie, Švýcarska nebo Jižní Koreje). O možné spolupráci jednají zástupci také s prestižní americkou univerzitou MIT.

Pro správné fungování systému FreMEn je zapotřebí získat dostatečné množství dat, ze kterých se umělá inteligence bude moci učit. Pomocí sdílení anonymních dat chce zamezit šíření viru i český Seznam.cz. Ten ve svých mapách uvedl funkci, která uživatele mobilních telefonů na cestách mimo domov upozorní, že se může nacházet v blízkosti výskytu viru COVID-19.

Do vydání článku se k ní připojilo přes 400 tisíc lidí.

ČVUT je ale mnohem aktivnější a zdravotníkům i lidem pomáhá na více frontách, jak sám uvedl rektor univerzity pro Novinky.cz.

„Na ČVUT nyní běží několik programů pomoci zdravotníkům a lidem. Výroba dezinfekce, plicního ventilátoru, celoobličejových masek či vývoj robota pro provádění testů nemoci Covid-19.“