Google, Sandvik nebo Talgo. Podívejte se, jak práce s big daty šetří firmám peníze

Výrobní firmy čím dál častěji využívají nové technologie, které vylepšují jejich efektivitu, produkty a navíc šetří náklady. Podívejte se na pár konkrétních příkladů, které možná přesvědčí i vás.

Objem dat ve světě se má do roku 2025 až zpětinásobit, zaznělo v neděli na konferenci Gartner IT Symposium ve španělské Barceloně, kde se sešlo přes 7000 účastníků především z řad informačních ředitelů firem (CIO). Ti budou v Barceloně hledat až do čtvrtka inspiraci k tomu, jak pomocí nových technologií optimalizovat výrobní procesy i služby a přinést tak svému byznysu benefity.

Dnes je to v mnoha ohledech hlavně o tom, jak pracovat s čím dál větším množstvím dat. “Vezměte si, kolik věcí, které dnes používáme, generuje data,” řekl při své prezentaci – zaměřené na využívání chytrých algoritmů – senior analyst director Gartneru Ivar Berntz.

Nemyslel tím jen spotřební elektroniku, kterou dennodenně využíváme v podobě mobilních telefonů a chytrých spotřebičů, jako je například lednička, televizor nebo kuchynští roboti. Myslel tím i roboty, kteří neúnavně stojí u výrobních linek a s jejich vlastní precizností produkují spotřební zboží nebo průmyslové komponenty pro další využití. 

Firmy je dnes ve velkém osazují senzory, aby jejich operátoři věděli o jejich výkonech či o tom, že je něco v nepořádku, a mohli tak zabránit následným škodám. Aby je společnosti dokázaly dál využívat, musí je nejen sbírat, ale hlavně vhodně analyzovat, za čímž stojí hlavně algoritmy. Ty je dokážou sledovat, sbírat, třídit, klasifikovat, podávat zpětnou vazbu ve formě reportů a hlavně – dokážou se orientovat a následně zpracovávat opravdu obrovské množství dat, což v lidských silách není.

“Nezapomeňte ale, že vy jste učitel a algoritmus je žák,” řekl Berntz a začal vypočítávat příklady firem, které už s big daty úspěšné pracují.

Jako první zmínil indickou firmu Asian Paints, která se zaměřuje na výrobu barev na stěny a dalšího domácího dekoru. 

“Společnost Asian Paints měla problém se svými výrobními linkami. Neběžely tak, jak by měly, nebyly prostě zoptimalizované. Tak je osadili senzory a začali analyzovat nasbíraná data. Tato data pak poskytli svému servisnímu dodavateli a na konci se díky optimalizaci linky ušetřilo 7 procent času. Firma tak mohla vyrábět více za stejný čas,” uvedl Berntz.

“Objem velkých dat ve světě do roku 2025 nabotná proti současnému tavu pětinásobně.” Javier Tordabel, technický ředitel Google Cloud

Jako další příklad zmínil automotive firmu Airfoil Designs, která se – jak název napovídá – zabývá navrhováním a designováním vozů zejména z pohledu aerodynamiky. Virtuální simulace velikosti i pozice jednotlivých částí aut dokáže v řádu sekund optimalizovat design vozu tak, aby byl zachován co nejmenší odpor vzduchu. Takový proces dříve trval týdny až měsíce, teď to podle Berntze jde v sekundách.

“Dalším příkladem je firma Deepmind od Googlu, která se zabývá umělou inteligencí a strojovým učením. S pomocí jeho nástrojů se podařilo snížit náklady na chlazení v datových centrech Googlu o 40 procent,” pokračoval Berntz. 

“Se stejným objemem využívané elektřiny dnes Google vytváří 3,5x větší výpočetní kapacitu, než tomu bylo v minulosti,” vypočítal senior analytics director Gartneru. 

Jiná prezentace od technického šéfa Google Cloud Javiera Tordabla se věnovala také benefitům práce s velkými daty nejen ve výrobních firmách. 

“Například švédský průmyslový konglomerát Sandvik využívá Google Cloud pro svůj nový software, který přináší revoluci v obrábění a zpracování kovů,” řekl Tordable před zaplněným sálem. 

Doplnil i několik čísel. Podle něj nový software dokáže nakódovat CNC frézy k nové výrobě o 94 procent rychleji, než tomu bylo dříve. Software navíc zvýšil produktivitu CNC strojů na trojnásobek běžného průmyslového standardu.

A posledním příkladem je španělský výrobce vlaků Talgo, který se rozhodl, že v rámci pravidelné údržby osadí své vlaky senzory, které každou sekundu posílají z jednoho vlaku až 2000 údajů k dalšímu analyzování a predikci případné poruchy či jiných problémů. Výsledek? Firma ročně na každém vlaku ušetří 200 hodin práce na inspekcích souvisejících právě s pravidelnou údržbou.

Přestože jsou přínosy využívání chytrých dat a algoritmů v průmyslu více než jasné, jejich využívání je napříč odvětvími stále relativně vlažná, jak ukazuje tabulka níže. 

“Můžeme to ale považovat za příležitost. Jděte a testujte tyto technologie,” apeloval v závěru své prezentace Ivar Berntz z Gartneru.

“Jednoduchost je nekonečná dokonalost, řekl kdysi Leonardo Da Vinci. Tak vás prosím, dělejte to jednoduše,” dodal.

Napsat komentář