Firmy si oblíbily digitální dvojčata. Jak je využívají a jaký mají přínos?

Co kdybyste ve vašem podniku mohli nejdříve simulovat budoucí výrobu nebo vytvářet scénáře pro jakoukoli chystanou změnu produktu či firemních procesů? To přesně přinášejí tzv. digitální dvojčata, jejichž obliba mezi firmami roste. Využívají se ve výrobě, zdravotnictví, ale třeba i ve sportu.

Digitální dvojčata jsou digitální replikou v podstatě čehokoliv z fyzického světa, a to zejména díky senzorům internetu věcí (IoT). Ty shromažďují reálná data z fyzického světa a vytvářejí z nich digitální duplikáty, například nejen výrobního stroje, ale i celé tovární haly. 

Terminologie vznikla už v roce 2002 na americké University of Michigan, rozvoj digitálních dvojčat ve firmách ale přinesl právě až internet věcí. Podniky díky nim mohou už předem zjistit, jak se plánované změny ve výrobě nebo jiném procesu projeví na ukazatelích efektivnosti nebo nákladovosti. Takové virtuální modely v konečném důsledku snižují riziko jakékoliv změny, ve výsledku navíc zkracují návratnost investice.

TIP: Jsou z gumy a ovládaní vzduchem. Nahradí soft roboti těžkopádné stroje?

Využití digitálních dvojčat ale nemá v podstatě hranice. Pomáhají totiž nejen ve výrobě, ale i ve sportu, zdravotnictví nebo státní správě. I proto je analytická firma Gartner zařadila mezi Top 10 technologických trendů posledních dvou let. Gartner rovněž předpovídá, že v roce 2020 bude na světě 21 miliard IoT senzorů, které umožní vytvořit digitální dvojčata pro další miliardy věcí.

Dnes má podle Gartneru digitální dvojčata až polovina výrobních firem s tržbami nad 5 milionů dolarů. Pionýrem v jejich využívání se stal konglomerát General Electric, který loni čítal celosvětově až 1,2 milionu digitálních dvojčat. Před třemi lety jich přitom měl o polovinu méně.

K čemu digitální dvojčata slouží

A na co konkrétně dnes velké světové firmy digitální dvojčata používají? Například ropný Chevron si od nich slibuje úsporu milionů dolarů. Firma digitální dvojčata využívá zejména k predikci a následné prevenci poruch svých těžebních strojů a rafinérií, které chce mít všechny do roku 2024 digitalizované.

Stejně jako do výroby, digitální dvojčata mohou přinést revoluci i do zdravotnictví a lékařské péče o pacienta. Počítačový model pacienta nebo jednotlivých orgánů usnadňuje práci chirurgům, kteří se mohou na náročný zákrok připravit ve virtuálním prostředí.

Firmy jako Philips nebo GE pak vyvíjejí senzory, které nepřetržitě snímají stav pacienta. Díky nim lékaři vidí v reálném čase na obrazovce svého počítače nebo mobilního telefonu jeho virtuální model.

Digitální dvojčata v tomto případě zpřesňují diagnózu a s pomocí umělé inteligence dokážou určit nejefektivnější léčbu a přesné dávkování léků. To vše tak zvyšuje kvalitu zdravotní péče a zároveň snižuje náklady.

Technologie digitálních dvojčat byla nasazena dokonce i pro zdokonalení automobilových závodů formule 1. V tomto sportu, ve kterém záleží na každé milisekundě, může simulace tratě i chování vozu pomoci řidiči a týmovým technikům optimalizovat stroj pro co nejlepší výkon.

Prvním závodním okruhem na světě, který se může pyšnit věrným digitálním dvojčetem, je trať v SingapuruPiloti formule si ji tak mohou projet nejdříve ve virtuálním prostředí, díky čemuž technický tým získá data potřebná k vyladění vozu na reálný závod.

Technologicky vyspělý Singapur využívá digitální dvojčata i v rámci správy města, když pomocí virtuálních modelů budov ve svém vlastnictví dokáže například optimalizovat energetickou spotřebu, a tím ušetřit peníze.

A když už jsme u veřejného sektoru, v budoucnu se počítá například i s využíváním digitálních dvojčat v podobě lidských avatarů jakožto klonů doktorů, zdravotních sester nebo učitelů. Digitální dvojčata se tak začnou objevovat všude. 

Zdroj úvodní ilustrace: GE.com

Napsat komentář