Digitální dvojče v praxi: Český letoun Zuri si mohou zájemci vyzkoušet dříve, než bude vyroben

Český startup Zuri pod taktovkou Michala Illicha finišuje prototyp malého letounu s vertikálním vzletem a přistáním typu VOLT s doletem až 700 kilometrů, který má změnit budoucnost dopravy. Díky firmám VRgineers a Technodat si jej zákazníci nyní mohou prohlédnout ještě předím, než bude vyroben.

Představte si, že se můžete zažít každý detail letadla dříve, než sjede z výrobní linky. Cítit ten pocit, když sedíte v kokpitu, díváte se kolem sebe a máte možnost “na vlastní kůži” vnímat vlastnosti jakéhokoliv výrobku. Díky moderním technologiím a virtuální realitě si už dnes můžete vytvořit digitální dvojče svého produktu, jako to třeba teď udělal český startup Zuri ve spolupráci s firmami VRgineers a Technodat.

Projekt Zuri, za kterým stojí podnikatel a vizionář Michal Illich (mezi další jeho projekty patří WebExpo, Flowreader, nebo Testomato), jenž se rozhodl změnit podobu současné mobility, připravuje malý letoun s vertikálním vzletem a přistáním typu VTOL.

Jde v podstatě o hybrid mezi letadlem a helikoptérou, pro svůj vzlet a přistání proto nepotřebuje runway, ale stačí mu prostor o rozměrech 5 x 15 metrů a proto může být použit jako rychlý dopravní prostředek i na místa, která letová zázemí nenabízí. 

Dolet stroje je plánován na 700 kilometrů, maximální rychlost 300 km/h a maximální výška, kam může až se čtyřmi pasažéry vystoupat, je 3400 metrů. 

Díky pokročilým technologiím, které dodaly česko-americká společnost VRgineers zabývající se vývojem a výrobou profesionálních brýlí pro virtuální realitu a Technodat, která je partnerem Dassault Systèmes, mohou komunikovat a současně vzdáleně pracovat v prostředí virtuální reality všichni členové týmu ZURI, vývojáři, konstruktéři, dodavatelé a dokonce i potenciální investoři projektu. 

„Zuri je revoluční projekt, který si zaslouží revoluční přístup. Spojením nejnovějších dostupných technologií v oblasti 3D modelování a virtuální reality, se nám podařilo vytvořit unikátní řešení pro vývoj a propagaci inovativních produktů,” říká Marek Polčák, CEO VRgineers a dodává: 

„Virtuální realita tak nachází své užití v pracovním procesu, kdy jsou pro vývoj a prezentaci nutné pokročilé nástroje. Díky naší dlouholeté spolupráci s Dassault Systèmes tu máme pokročilý nástroj pro technologie budoucnosti.”

3DEXPERIENCE platforma od Dassault Systèmes umožňuje výrobci letounu ZURI a jeho konstruktérům vytvořit úplné virtuální dvojče letounu, před zahájením vlastní výroby. Takový 3D model obsahuje kromě přesné geometrie i model vnitřních systémů letadla. Platforma podporuje i vznik projektové dokumentace, pomáhá řídit procesy návrhu a vazby na výrobu. 

Klíčová vlastnost této nové technologie spočívá v tom, že konečný zákazník si může vyzkoušet letadlo dříve než začne jeho výroba. Vidět ho, zažít, sedět v něm. Díky tomuto získává k produktu důvěru ještě dříve, než je dokončen. V Zuri si od toho slibují, že snáze přesvědčí investory o funkočnosti a unikátnosti letounu, jehož celkové náklady na vývoj se odhadují na deístky milionů dolarů.

Zuri už v minulosti získal od investorů, mezi kterými byl například fond Pale Fire Capital Jana Bárty nebo Kiwi.com, desítky milionů korun. Projekt se nyní dostává do certifikační fáze, která s sebou přináší opět velké náklady a proto se Zuri chystá na další investiční kolo.

Zakladatel startupu Zuri Michal Illich.

„Vyvinout letadlo s kolmým startem není jednoduché. Proto bych rád poděkoval všem partnerům, kteří se na vývoji podílejí. Nyní nás čeká dokončení 11metrového prototypu a jeho první letové testy. Pro budoucnost našeho projektu je naše nová platforma, zejména za účelem prezentace projektu potenciálním investorům či zákazníkům, klíčová,” říká k tomu zakladatel Zuri Michal Illich.