Digitalizace v Siemensu: růst obratu o 70 procent a jen se čtvrtinovým nárůstem pracovníků

Německý konglomerát Siemens investuje miliardy korun do českých továren s cílem připravit je na průmysl 4.0. Jeho nedílnou součástí je digitalizace, díky které už Siemens sklízí plody. 

Německý konglomerát Siemens dnes s 12 tisíci zaměstnanci v českých závodech patří k největším zaměstnavatelům v Česku. Mnohé možná překvapí, že tato firma, která je v České republice aktivní přes 125 let a má více než 170letou historii, patří mezi největší technologické firmy “v naší kotlině”. 

Firma, která dodává technologie pro průmysl, energetiku, dopravu, ale také veřejnou infrastrukturu nebo zdravotnictví, se v poslední dekádě opřela zejména do digitalizace. Obchodním partnerům nabízí kromě jiného i sofistikovaná řešení v rámci čtvrté průmyslové revoluce (tzv. průmysl 4.0), sama se jim ale snaží jít příkladem. 

Siemens má v České republice 7 továren. Před několika lety se je tento německý gigant rozhodl digitalizovat. Svědčí o tom i fakt, že do nich do roku 2024 investuje sedm miliard korun. „Digitalizace je nedílnou součástí celého hodnotového řetězce – od návrhu, přes výrobu, dodavatelské procesy a servis. Zvýšili jsme produktivitu, zkrátili dobu vývoje, výroba je výrazně flexibilnější. Na vlastním příkladu ukazujeme českým firmám výhody digitalizace,“ řekl při příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens Česká republika a šéf Digital Industries. 

Nejdále v rámci digitalizace provozů Siemens jsou v Česku továrny na výrobu elektromotorů ve Frenštátě pod Radhoštěm a odštěpný závod Siemens Elektromotory v Mohelnici. A jak to v nich vlastně vypadá a jaké technologie využívají?

Siemens

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG založeného už před 170 lety. Společnost působí po celém světě a zaměřuje se na oblast elektrifikace, automatizace a digitalizace. Siemens patří k největším poskytovatelům technologií šetrných k životnímu prostředí, řadí se mezi přední dodavatele energetických zdrojů a technologií pro přenos energie. Siemens patří mezi průkopníky řešení v oblasti veřejné infrastruktury, průmyslové automatizace a softwarových řešení pro průmysl.V rámci dceřiné společnosti Siemens Healthineers AG je společnost také předním dodavatelem zdravotnických zobrazovacích zařízení, jako je počítačová tomografie a zobrazovací systémy s magnetickou rezonancí, a lídrem v oblasti laboratorní diagnostiky a klinického IT.Ve finančním roce 2018, který skončil 30. září 2018, dosáhl Siemens obratu 83 miliard EUR s čistým ziskem 6,1 miliard EUR a zaměstnával 379 tisíc zaměstnanců po celém světě. 

Digitální dvojčata z Frenštátu

Frenštátský závod využívá jako vůbec první digitální dvojče ve všech formách: digitální dvojče výrobku, výroby i výkonu. Digitální dvojče prototypu dokáže zrychlit vývojovou fázi, simulační programy umožňují ověřit chování motoru v různých podmínkách. Vlastní výroba se také plánuje a nastavuje s využitím digitálního dvojčete výroby. 

Při návrhu nových výrobních linek pak závod využívá virtuální realitu. Ta má jasný přínos – pomocí speciálních brýlí je možné si virtuální linku prohlédnout, vyzkoušet ergonomii práce, kolize, manipulaci, navážení materiálu atd. 

Digitalizace prostoupila nejen samotnou výrobu, ale i systém nabídek, objednávek a logistiky. Většinu zakázek závod přijímá v digitalizované podobě ve standardních formátech elektronické výměny dat EDI. Každá přijatá zakázka se následně “rozpadne” na jednotlivé díly, které se automaticky rozplánují do výroby nebo objednají u dodavatelů. Celá polovina zakázek se zpracovává plně automaticky. Na frenštátský závod jsou pomocí EDI napojeni i dodavatelé, kteří tak mají přesné informace o aktuální potřebě. Díly díky tomu dodávají přímo na linky systémem just-in-time.

Díky digitalizaci dnes závod Siemens Frenštát dokáže vyrábět přes 70 tisíc motorů ročně v sériích, jejichž průměrná velikost je 1,8 ks. 

„Dnes díky digitalizaci výrobních procesů dokážeme vyvíjet a vyrábět elektromotory šité zákazníkovi na míru ve výrazně kratších intervalech než dříve, a to nejen s vyšší flexibilitou, ale i ve vyšší kvalitě. Za poslední tři roky náš obrat vzrostl o 70 %, avšak pouze s 25% nárůstem zaměstnanců,” říká ředitel frenštátského závodu Siemensu Roman Valný.

Elektromotory z Mohelnice v 88 tisících variantách

Výroba elektromotorů je specifická tím, že spojuje lidskou práci s nejnovějšími digitálními technologiemi. Mohelnický závod Siemens Elektromotory je největším závodem na výrobu nízkonapěťových asynchronních elektromotorů v Evropě, každý den jich vyrobí čtyři tisíce. K vyšší kvalitě i efektivitě pak pomáhá opět digitalizace.

„Implementace digitálních řešení do výroby elektromotorů spočívá zejména v míře využití dílčích chytrých řešení. V našich podmínkách jde o digitální podporu všech konstrukčních, technologických i výrobních procesů,“ vysvětluje ředitel mohelnického závodu Siemens Pavel Pěnička. 

Veškeré kroky jsou v rámci digitálního podniku plynule propojeny nepřetržitým tokem dat, a to od návrhu produktu přes výrobu až po expedici. Díky digitalizaci si zákazníci mohou vybírat z 88 000 aktivních variant motorů.

Vlastní výroba je zcela bezpapírová a umožňuje tok informací ve výrobě v reálném čase. Převedení papírové dokumentace do elektronické verze a zpřístupnění na každém pracovišti minimalizuje riziko chyb a zajišťuje okamžité promítnutí všech změn do výrobního procesu. 

Dalším krokem je tzv. prediktivní údržba. V rámci té se pomocí senzorů sbírají a vyhodnocují data o jednotlivých strojích a v případě potřeby je možné provést opravy a úpravy v čase, kdy neomezují výrobu. 

Jaká je chuť podniků po digitalizaci vlastních provozů? Jaké chyby při digitalizaci dělají a jaké jsou vůbec její bariéry ve firmách? Proč je nová strategie Česka zařadit se mezi nejinovativnější evropské země správná? Co nám hrozí, pokud ji nenaplníme? O tom všem jsme se bavili se šéfem Siemens Czech Republic Eduardem Palíškem v rozhovoru, který vám už brzy přineseme.

Napsat komentář