Čtyři funkce mobilního telefonu, které změní naše chování

Je to trochu paradox. Chytré telefony jsou zařízeními s velkým potenciálem pro používání velmi pokročilých aplikací, ve skutečnosti však dělají několik let totéž. Kromě telefonování brouzdají internetem, fotografují, přehrávají filmy a hudbu nebo navigují. Jenže od opravdu chytrých přístrojů chceme, aby jejich schopnosti přesáhly i do jiných oborů. Telefony byly doposud z tohoto pohledu poměrně konzervativní, ale zdá se, že situace se začíná měnit.

Co zde pořád chybí?

Vzhledem k tomu, co dnešní telefony dokážou, je vlastně s podivem, že z nich už dávno nejsou skutečně multifunkční zařízení, která by nahradila mnohé jiné přístroje. Nejen ty, které jsme měli už předtím, jako jsou navigace či hudební přehrávače, ale i takové, jaké s sebou lidé běžně nenosí. Zde je několik příkladů, které mohou již zanedlouho lidem výrazně usnadnit život.

Chytré technologie tahají peníze z kapes zákazníků snáz

Obchody se snaží prodat co nejvíc zboží a pomáhají si k tomu různými triky. Používají ale při lovu na zákazníka i chytré telefony? Některé ano. Už brzy si začneme zvykat třeba na digitální cenovky, kde obchodník upraví cenu zboží během okamžiku podle toho, jaký o něj bude v danou chvíli zájem.

Ačkoli se tato možnost objevila teprve nedávno, je víc než pravděpodobné, že se za několik měsíců stane rozšířenou. Zásadní je, že se umělá inteligence v telefonech tímto způsobem dostává na vyšší úroveň. Pak může dojít i na jiné funkce, ještě zajímavější. Třeba na detailní analýzu jídla (na které již mj. pracuje známý koncern BASF). To už není cenné jen pro ty, kteří si hlídají linii kvůli skvělým fotkám na Instagramu, ale třeba pro alergiky, celiaky a podobně.

Život zachrání chytré hodinky

Umělá inteligence použitá ve zdravotnictví dokáže divy. Vrací lidem zrak i sluch, ve srovnání s živým doktorem lépe rozpozná vybrané formy rakoviny i další nemoci, případně umí nahradit neustále chybějící zdravotní sestry. Pořád to ale není všechno. Zřejmě nás čeká doba, kdy si zdraví budeme kontrolovat nepřetržitě a on-line.

Příkladem může být švýcarská firma Leman Micro Devices. V září 2017 představila na veletrhu IFA senzor, na který přitisknete prst a on během několika sekund změří teplotu a tlak. Vedení firmy tehdy tvrdilo, že je na spadnutí spolupráce s minimálně jedním globálním gigantem, který by měl senzor implementovat přímo do konstrukce telefonu coby dotykovou plošku na straně. Dodnes k ničemu nedošlo, nicméně technicky se projekt zdá být prakticky vyřešen. 

Poznávání objektů 

Fotoaparát blízké budoucnosti pozná nejen základní námět scény (krajinu, portrét atd.), ale také konkrétní předmět (i tato aplikace se již objevila). A ihned o předmětu najde další informace. Když se mu například ukáže nějaké jídlo, dokáže ho identifikovat a přidat informaci o kalorické hodnotě. Dokáže rozeznávat známé osobnosti nebo umělecká díla. Zatím velkým přehledem neoplývá, rozeznává jen notoricky známé objekty – da Vinciho Monu Lisu či třeba fotografii Boba Dylana. Ale tyto schopnosti se mohou postupem času zlepšovat, jak se bude plnit databáze, z níž přístroj při strojovém učení čerpá.

Video na povel

Další výjimečná schopnost se týká natáčení videozáznamů. Znáte klipy, v nichž je celá scenérie černobílá, jen hlavní hrdinka září jasnými barvami? Donedávna to vyžadovalo spoustu práce ve speciálních grafických programech, dnes to zvládne fotoaparát. Stačí ho přepnout do vhodného režimu a požádat modelku, aby si na sebe vzala něco výrazně barevného, třeba červené šaty.

Všechny čtyři výše uvedené chytré funkce již byly prakticky předvedeny a lze očekávat jejich další rozšíření. Samozřejmě lze dodat, že ne každé inovativní technické řešení nebo aplikace, předvedené v minulosti, zaznamenaly nakonec i komerční úspěch. Nicméně se jedná pouze o špičku velkého ledovce možností umělé inteligence, z nichž většina je zatím ukryta pod hladinou našich představ. Vynořují se však stále rychleji a nezadržitelně.

Napsat komentář