IoT ve veřejné dopravě: inteligentní pomocník. Zpříjemní dojíždění a ušetří peníze

Jan Strouhal | 05. 05. 2019
IoT ve veřejné dopravě: inteligentní pomocník. Zpříjemní dojíždění a ušetří peníze

Jak bude vypadat veřejná doprava budoucnosti? Změnit tvář a ještě přinést do městských pokladen peníze jí má Internet věcí.

Zatímco Pražané mohou teprve až nyní okusit, jaké je to platit kartou v systému veřejné dopravy, Ostravané si tento luxus dopřávají již několik let, a dnes zacházejí mnohem dál. Tamní dopravní podnik patří k nejmodernějším v zemi. 

Nejde jen o placení jízdného kartou v každém voze veřejné dopravy či všudypřítomné Wi-fi připojení. Ostravští dispečeři mají díky chytrým senzorům dokonalý přehled o poloze každého vozu a také informace o jejich technickém stavu. Ostrava ukazuje směr, jakým by se veřejná doprava nejen v Česku, ale i ve světě, měla vydat. A následuje světové chytré metropole, jako je například Singapur nebo Barcelona.

IoT má potenciál, aby změnil tvář veřejné dopravy a udělal ji pro cestující přívětivější. Když se podíváme za hranice, z čísel agentury Statista.com zjistíme, že jen 23 procent mileniálů preferuje veřejnou dopravu před jízdou autem. A jen 21 procent si myslí, že veřejná doprava je bezpečná. Na druhou stranu 59 procent z nich má za to, že rozvoj veřejné dopravy by měl mít vysokou prioritu. 

Další průzkum pak ukazuje, že jen pětina Američanů počítá s tím, že v roce 2030 bude vlastnit auto. I vzhledem k nástupu sdílené mobility v podobě sdílených vozů, kol či koloběžek a očekávanému příchodu autonomních aut bude budoucnost městské dopravy spočívat v multimodalitě, kde svou nezastupitelnou roli bude hrát právě veřejná doprava. A existuje mnoho důvodů, proč mnoho světových metropolí už dnes investuje do digitalizace veřejné dopravy.

Lepší zážitek pro cestující

IoT v číslech

Celkové výdaje na Internet věcí dle společnosti IDC v loňském roce dosáhly 773 miliard dolarů, do roku 2021 by měly růst meziročním tempem ve výši 14 procent. Mety jednoho bilionu dolarů by měly dosáhnout v roce 2020.

Vlaky, autobusy i letadla dnes nabízejí Wi-fi na palubě, což výrazně zkomfortnilo cesty do a z práce... Pro mnohé dojíždějící je pohodlné si ráno ve vlaku udělat část práce či naopak večer po cestě domu odpovědět na nahromaděné e-maily. Vozový park napojený na GPS a propojený chytrými senzory pak dokáže cestujícím sdělit nejen čas, kdy přijede na zastávku, ale také aktuální obsazenost. 

Nepředvídatelné události

 

Chytré senzory Internetu věcí pomáhají městům se lépe vypořádávat s neočekávatelnými událostmi, jako jsou typicky dopravní nehody či omezení či na ně navazující zácpy. Chytré aplikace navázané na IoT pak dokáží cestující včas informovat o nastalém problému a navrhnout mu co nejoptimálnější alternativu pro jeho návrat domů.

Například může část trasy ujet na sdíleném kole a do autobusu nastoupit na zastávce, které se omezení nedotýká. Řidičům pak systém ukáže vhodnou objízdnou trasu, dispečeři budou mít i v nepředvídatelných situacích dokonalý přehled o všech vozech a mohou tak na vše lépe reagovat.

Plánování údržby

IoT senzory dokáží z jednoho vozu posílat každou minutu stovky dat. Nejde jen o zmíněnou obsazenost, ale i o technický stav všech jeho součástek. Už se tak nemusí čekat na to, až se autobus porouchá v provozu, díky údajům o opotřebovanosti jednotlivých dílů jej bude dopravní podnik moci opravit dříve, než k poruše vůbec dojde. To jednak zajistí lepší plánování pro zajištění náhradních vozů, ale také efektivnější využívání samotných servismanů. A pro pasažéry se v konečném důsledku zvýší bezpečnost.

Propojitelnost

 

Chytré město je datově orientované město s přehledem o každé své jednotlivé části. IoT přesně tohle umožňuje a dělá z každé municipality moderní propojený ekosystém, který je navíc hospodárný. Pokud dojde k poruše autobusu, bleskové shánění náhradního vozu s řidičem přináší dodatečné náklady, kterých se města díky IoT mohou vyvarovat.

Navíc propojenost dat umožní například komunikaci chytrých budov se systémem veřejné dopravy. To ocení třeba lidé, kteří pojedou domů z koncertu své oblíbené kapely. Propojení dat tak zajistí plynulejší odliv cestujících. 

I když je pravdou, že IoT si v počátku vyžaduje vyšší investice, vzhledem k uvedeným důvodům je budoucí snížení nákladů a celkový přínos městu i občanům bezesporu převáží.