Dá vám banka hypotéku? Rozhodovat bude umělá inteligence

Evžen Staněk | 10. 01. 2019
Dá vám banka hypotéku? Rozhodovat bude umělá inteligence

Přes 60 procent finančních institucí již používá nebo plánuje do roka nasadit strojové učení. Umělou inteligenci (AI) využívají banky a pojišťovny například na individuální analýzu dat nebo individuální marketingové kampaně.

Na základě odpovědí sedmi stovek zástupců finančních firem to tvrdí zpráva, shrnující výzkum provedený firmou Econsultancy a podpořený firmou Adobe. Celkem 61 % firem uvedlo, že strojové učení již používá, případně ho plánuje nasadit v průběhu roku 2019. Plánované zapojení strojového učení ve finančním sektoru je vyšší než v ostatních sektorech, kde ho hodlá zavést 44 procent společností.

Princip neuronových sítí, na kterém je strojové učení založeno, je starý již přes tři desítky let. Někdy jsou podle programátorů tyto sítě zatíženy až příliš složitým přístupem k problému, na který by stačila například i obyčejná databáze. Nicméně ve světě finančních institucí se počítají především reálné zisky a úspory. Strojové učení i další technologie, obvykle označované jako „umělá inteligence“, přinášejí obojí, takže se v oboru začínají uplatňovat velmi často.

K čemu je zde umělá inteligence hlavně využívána? Dle průzkumu zhruba pětina firem, která ji implementovala, nejčastěji využívá možnosti analyzovat data. Dalšími způsoby využití jsou personalizace nabídky pro klienty, optimalizace, testování a automatizované marketingové kampaně. 

Zdroj: Econsultancy