Blockchain způsobí malou revoluci v automobilovém průmyslu

Technologie blockchainu zasáhla do finančních služeb a maloobchodu. Nyní se chystá výrazně změnit celý automobilový průmysl.

S nástupem kryptoměn dochází k rozšíření technologie blockchainu také do dalších oblastí. Blockchain je fakticky velká účetní kniha, ve které se shromažďují jednotlivé záznamy. Je decentralizována – nemá žádnou centrální autoritu, která ji ovládá. Celá síť blockchain tak funguje na počítačích lidí po celém světě, kteří ověřují všechny transakce a za to získávají odměny. Je hackersky fakticky nenapadnutelná a je zcela transparentní.

Je proto logické, že se technologie blockchainu uplatňuje ve finančních službách – banky si mezi sebou mohou rychle a transparentně vyměňovat informace, které do sítě zanášejí. Blockchain však může výrazně ovlivnit i kdysi konzervativní automobilový průmysl.

Vyšší efektivita, nižší náklady

Automobily jsou stále důkladnější zařízení, která obsahují spoustu čidel, jež sbírají nejrůznější typy informací. V případě, že budou tyto získané informace propojené do sofistikovaného blockchainu, může dojít k malé revoluci v celém průmyslu. Automobilový průmysl by mohl optimalizovat svou výrobu prostřednictvím sdílené sítě s dodavateli, čímž by se celá výroba zefektivnila. 

Příklady automobilek z praxe

Toyota Financial Servis se v roce 2016 připojila ke skupině R3 CEV, která zahrnuje více než 200 firem. Z dlouhodobého hlediska se očekává, že Toyota využije blockchain pro řízení dodavatelského řetězce automobilů a souvisejících systému automobilů. Automobilka Renault zase ověřuje funkčnost digitalizovaného autoservisu. Mělo by dojít k vytvoření sdíleného deníku, který zaznamenává všechny opravy a údržby automobilů na jednom místě.

Propojit by se mohl ale i samotný automobil například se servisy. Automobil ohlásí, že potřebuje výměnu určitého dílu, a sám si v blockchainu vyhledá servis, kde je tento náhradní díl dostupný. Nebo ho v případě, že v blockchainu zjistí, že tímto náhradním dílem nedisponuje, do domovského servisu objedná od výrobce či z jiného servisu. Vše je tak automatizované a samotný řidič se nemusí o nic starat – vše automobil vyřídí za něj.

Blockchain také umožní lépe ověřit jednotlivé náhradní díly v systému. Nezřídka se totiž stává, že jsou kradené nebo falešné. Tyto falešné náhradní díly poškozují nejen zákazníka, ale i pověst originálního výrobce. Automobily sice používají spoustu vlastních způsobů pro ověření pravosti těchto dílů, i tak ale tyto systémy nejsou vzájemně s výrobci dílů propojené a jsou tak nedokonalé. Změnit by to mohl právě blockchain.

Blockchain také bude hrát ústřední úlohu v dopravě a logistice. Jednotliví dopravci nebudou tolik používat své vlastní systémy, ale právě blockchain, kde získají veškeré informace o zakázkách a podmínkách. Budou se tak moci flexibilně přizpůsobit dané situaci a celá doprava zboží tak bude výrazně efektivnější.

A pohled do vzdálenější budoucnosti dokazuje, že nás čekají revoluční změny. S nástupem samořídicích kamionů bude většina činností v dopravě zcela automatizovaná. Kamiony budou přijímat zakázky v blockchainu podle naprogramovaných parametrů samy.

Zdroj: Investopedia

Napsat komentář