Bankovnictví

Přinášíme pravidelnou inspiraci od těch nejlepších, nejpokrokovejších nebo nejodvážnějších bank, fintechů a startupů na trhu. Inspirujte se spolu s námi, co může dělat, co funguje a co se naopak neosvědčilo. Digibiz se ptá do hloubky, hledá data, use casy a přínos pro byznys.

Bankovnictví se mění, zákazníci se mění. Omnichannel komunikace začíná být realitou, někdy smutnou (když se nepovede). Na trhu pro vás hledáme inspiraci, jak efektivně využívat big data a jak zapojit umělou inteligenci (AI, Artifical Intelligence).

Jak banky a další významní hráči využívají datovou analytiku? Snaží se předvídat, jaký produkt nebo službu si zákazník bude ochotný koupit. Využívají k tomu znalost transakční historie, analýzu textových popisků transakcí, událostí typu pořízení hypotéky atd. Dokáží poznat, že zákazníkovi narodilo dítě, pořídil si domácího mazlíčka nebo zda bude kupovat nové auto. Predikují nákupní košík - ano, i v bankovnictví to jde. Zvyšují hodnotu zákazníka a personalizují.

Kde se nejvíc uplatňuje digitalizace?

  • V optimalizaci komunikace se zákazníky. Umělá inteligence zvládne optimalizovat komunikační kanály u stovek kampaní i mikrokampaní. Sdělení doručuje zkrátka tam, kde je největší ochota koupit. A sleduje, jestli zákazník nezačíná lépe reagovat na jiný komunikační kanál.

  • Důležitým bodem, který určí, kdo na trhu bude jak vydělávat, je určení rizikovosti klienta, ať už v podobě pravděpodobnosti odchodu, nesplacení, nebo podvodu.

  • Umělá inteligence umožní předvídat chování zákazníků a upozorňovat předem na ty, jimž je třeba věnovat pozornost. Ačkoliv zákazník zatím nevykazuje žádné anomálie (platí, komunikuje), lze najít v jeho chování signály, že se situace může změnit. Například se opožďuje v platbách nebo mu zůstatek často klesá do nepovoleného debetu. Umělá inteligence zkoumá a porovnává miliony údajů a hledá shodné znaky předcházející samotnému fraudu.

  • Detekce praní špinavých peněz. Umělá inteligence se musí učit na reálných příkladech. Algoritmy berou do úvahy stovky indicií, porovnávají se s případy z minulosti a na základě toho hledají shodné znaky, aby dokázali s vysokou přesností odhalovat podezdřelé transakce a účty. I systém praní špinavých peněz se neustále vyvíjí. Umělá inteligence sama upravuje pravidla pro detekci podezřelého chování.

Systémy chrlí miliony nebo miliardy dat. A Digibiz chce inspirovat, jak je využívat. Registrujte se k odběru newsltteru a my vám budeme servírovat zajímavé tipy na člány přímo do vaší emailové schránky.