Aktuality

22. 05. 2019, 16:01 - Společnost Veeam Software, lídr v oblasti zálohovacích řešení umožňujících Cloud Data Management, oznámila, že překonala hranici 1 miliardy dolarů v ročních objednávkách a připojila se tak k elitní skupině softwarových společností, které dosáhly tohoto milníku. Veeam má více než 350 000+ zákazníků na celém světě, včetně 82 procent ze žebříčku Fortune 500 a 67 procent ze žebříčku Global 2000.
21. 05. 2019, 09:53 - Země vycházejícího slunce řeší tak trochu neobvyklý problém. Rychlý nástup internetu věcí totiž zapříčinil, že v zemi dochází telefonní čísla. Pro mobilní sítě se v Japonsku používá 10- či 11ciferný formát a speciálně pro IoT tamní telekomunikační úřad vyčlenil adresář 80 milionů čísel s předvolbou 020. Dnes už jich je ale obsazen přes 30 milionů a číslo s rozvojem IoT a 5G sítě dál poroste. Japonské úřady proto rozhodly, že nejpozději do roku 2021 začnou používat místo 11ciferných čísel 14ciferná, což jejich počet rozšíří až o 10 miliard.
IoT
20. 05. 2019, 08:25 - Pojišťovna Direct od poloviny května nabízí službu sledování majetku pomocí IoT čidel. Direct vstup do IoT segmentu ohlásil na podzim roku 2017 a nyní přichází se službou Direct Echo, která umožňuje na majetek rozmístit IoT čidla běžící na síti Sigifox od Simplecellu. Direct aktuálně nabízí svým klientům dvě čidla, pohybové a vodní. Pohybové čidlo například může sloužit k sledování objektů (kontroluje dveře, okna, chatu, garáž). Vodní čidlo zase monitoruje proti únikům vody např. z koupelny, kuchyně ale i ze sklepa nebo i vodním živlům jako je povodeň nebo záplava
IoT
17. 05. 2019, 08:34 - Finské společnosti Valtra a Nokian Tyres spojily své síly s dalšími třemi finskými firmami v projektu samořízeného odstraňování sněhu s názvem Runway Snowbot. Pro svůj společný projekt si vybraly nejseverněji umístěné letiště Evropské unie. Dva traktory Valtra T254 Versu vybavené pneumatikami Nokian Hakkapeliitta TRI, které táhly 4,5 metru širokou sněhovou frézu, vyčistily bez řidiče ranvej na letišti ve městě Ivalo, které se nachází ve finském Laponsku. Firmy se nyní chystají na postupné komerční využití novinky.
16. 05. 2019, 10:49 - Hlavní město Praha má ambici se v příštích pěti letech stát centrem technologií využívající umělou inteligenci. Právě kvůli tomu byla založena iniciativa Prg.ai, kterou ve čtvrtek představili ČVUT v Praze, Univerzita Karlova, Akademie věd ČR společně se zástupci české metropole. Iniciativa chce každým rokem získat z různých zdrojů získat kolem 50 milionů korun na podporu vědy a výzkumu v umělé inteligence. „Naším hlavním cílem je především přilákat ty nejlepší mozky ze zahraničí a zvyšovat zájem o práci v pražském AI ekosystému,“ řekl spoluzakladatel prg.ai Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, který stojí i za startupem Blindspot.
14. 05. 2019, 09:52 - Pokročilé metody analýzy dat, umělou inteligenci či machine learning si mohou zájemci vyzkoušet v novém testovacím pracovišti. Virtuální laboratoř na inovace vytvořil přední dodavatel softwaru pro analytiku a umělou inteligenci SAS Institute ve spolupráci s partnerskou společností Analytics Data Factory. V nové laboratoři jsou k dispozici nejmodernější technologie jako počítačové vidění, klasifikace obrazu či identifikace vzorců v posloupnostech transakčních obchodních událostí, které například predikují určité chování zákazníků.
13. 05. 2019, 10:05 - Jihokorejský poskytovatel IT řešení Samsung SDS oznámil, že spolupracuje s firmou Telensa na cloudové platformě Urban Data Project, která umožní městům sbírat, chránit a využívat data pro veřejnost. Partnerství odstartovalo v Jižní Korei a počítá se s jeho rozšířením napříč Asií i Spojenými státy. Města tím získají přístup k mnoha senzorům a možnost rozvíjet IoT aplikační prostředí sloužící veřejnosti.
09. 05. 2019, 12:32 - Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), zahájila příjem žádostí do Výzvy II programu Vysokorychlostní internet. Ve výzvě je alokována 1 miliarda korun. Výzvu vyhlásilo v únoru Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP PIK. Příjem žádostí potrvá do 8. července 2019. Cílem výzvy je pokrýt vysokorychlostním internetem 10 % území České republiky, které je relativně řídce osídlené a nemá zajištěnu datovou infrastrukturu na úrovni, která je standardní pro zbytek země.
09. 05. 2019, 09:58 - Americká společnost Google k dnešku rozdala k dnešku v rámci svého grantového programu na podporu rozvoje umělé inteligence (AI) celkem 25 milionů dolarů. Firma program vyhlásila v říjnu minulého roku a od té doby přispěla celkem 2600 projektům snažící se umělou inteligenci využít k řešení problémů společnosti z dohromady 119 zemí světa. "Chceme podpořit každého v tom, aby umělou inteligenci aplikoval na problémy své komunity," uvedl ve středu šéf divize AI Googlu Jeff Dean. Mezi podpořenými projekty byli například hasiči v New Yorku snažící se snížit reakční čas výjezdů nebo měření ovzduší pomocí senzorů umístěných na mopedech v Ugandě.
07. 05. 2019, 15:38 - Česká republika v poslední době naráží na nedostatek expertů. Počet absolventů českých technický škol totiž stále klesá a situaci navíc komplikuje rostoucí fluktuace, která se v oblasti IT pohybuje na úrovni 15-20 procent. Dle společnosti Acamar, která pomáhá velkým firmám s plánováním a zdroji pro výzkum a vývoj (R&D), aktuálně v R&D chybí 4000 programátorů, a celá řada projektů je proto v ohrožení. Pomoci by mohli experti ze zahraničí.
06. 05. 2019, 11:17 - Objem trhu s internetem věcí (IoT) spojených se kontrolou a správou vozů (fleet management) vzroste do roku 2024 za současných 3,8 miliardy dolarů na 12,7 miliardy dolarů, tedy trojnásobně. Internet věcí ve fleet managementu je tvořen hardwarem, softwarem a komunikačními technologiemi a pomáhá operátorům vozových parků s kontrolou, monitoringem, plánováním tras a údržbou jednotlivých vozů. Tahounem růstu tohoto trhu se v uvedeném období stanou zejména Spojené státy.
02. 05. 2019, 14:39 - Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel a převozních lodí budou muset být na některých úsecích vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Povinnost dnes v novele o vnitrozemské plavbě schválil Senát, informovala ČTK. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Zařízením budou muset být podle vládní novely vybavena plavidla s vlastním strojním pohonem. Výjimku kabinet stanovil pro rekreační lodě, plovoucí stroje a malá plavidla s trupem delším než sedm metrů, které provozuje správce vodní cesty, plavební úřad nebo složka integrovaného záchranného systému. Převozní lodě přidala do výjimek Sněmovna.
01. 05. 2019, 10:19 - Americká telekomunikační společnost AT&T spustila ve Spojených státech novou úzkopásmovou síť Internetu věcí s názvem NB-IoT. Ta doplní stávající LTE-M síť, jejíž vysílače byly využity pro instalaci nového hardwaru. NB-IoT síť je určena pro statická chytrá zařízení se základními datovými požadavky. Půjde o senzory, detektory kouře, dveřní zámky, průmyslové kamery nebo zařízení spjatá s chytrým zemědělstvím. Společnost chce ještě v tomto roce rozšířit novou síť i do Mexika.
30. 04. 2019, 14:07 - V České republice je míra praktického využívání umělé inteligence (AI) ve firmách ve srovnání s dalšími zeměmi podprůměrná. Během jednoho roku ji v Česku plánuje využívat asi 16 procent firem, evropský průměr je přitom 40 procent. Do tří let plánuje umělou inteligenci využívat v USA 100 procent firem, v Evropě 87 procent a v ČR je to 80 procent společností. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti Microsoft.
30. 04. 2019, 09:04 - Americký internetový obchod Amazon posiluje v Indii, kde v rámci své služby Amazon Pay pro uživatele Android telefonů nově spustil možnost person-to-person (P2P) plateb. Indičtí zákazníci tak od nynějška v lokalizované verzi aplikace skrz platformu UPI mohou jednoduše provádět mezibankovní příkazy. Lidé si tak mohou skrz aplikaci platit vzájemně účty a další výdaje, půjčit nebo vrátit peníze rodině, platit za služby a podobně. Příjemce stačí vybrat ze seznamu kontaktů. Nová služba umožní i provádět platby z bankovního účtu zákazníka za zboží partnerských dodavatelů Amazonu. K tomu postačí jednoduchý UPI QR kód na každém zboží.
29. 04. 2019, 11:09 - Trh s velkými daty v ropném průmyslu nabobtná do roku 2026 na 10,9 miliardy dolarů při meziročním růstu o 16,6 procenta. Tahounem celého odvětví bude Severní Amerika následována tradiční ropnou oblastí Blízkého Východu. Oblast velkých dat naroste díky digitalizaci celého odvětí a mimo současnou těžbu může pomoci zejména v průzkumu a objevování nových nalezišť černého zlata. Segment využívá nejen data z chytrých zařízeních umístěných na ropných vrtech a plošinách, ale také oceánografické či geodetické statistiky.
26. 04. 2019, 10:56 - Objem trhu s umělou inteligencí (AI) naroste do roku 2023 na 102,6 miliardy dolarů při každoročním růstu ve výši 36,7 procenta, uvádí nová prognóza agentury Orbis Research. Loni objem tohoto trhu dosáhl na 21,5 miliardy dolarů. Segment AI prudce roste díky potřebě autonomních a semiautonomních zařízení napříč všemi sektory průmyslu.
25. 04. 2019, 14:41 - Chytré veřejné osvětlení ušetří na energiích městům po celém světě v následujících čtyřech letech 15 miliard dolarů, uvádí nová zpráva agentury Juniper Research. Z ní také vyplývá, že počet chytrých lamp v ulicích poroste do roku 2023 o 40 procent ročně. Za čtyři roky by tak ve městech po celém světě mělo být rozmístěno zhruba 70 milionů zařízení chytrého osvětlení. Chytré lampy využívají úsporné LED osvětlení a díky IoT technologiím jsou neustále monitorovány a hospodárně využívány. Například v noci svítí jen pokud se na ulici nachází člověk.
23. 04. 2019, 14:13 - IoT developeři nejčastěji vyvíjí produkty v oblasti bezpečnosti, konektivity a sběru dat, vyplývá z nového průzkumu Eclipse Foundation s názvem IoT Working Group. Ten nadace provedla mezi 1700 dotázanými IoT vývojáři. Průzkum mimo jiné uvádí, že nejčastěji se oslovení developeři pohybují v segmentu cloudových platforem (34 %), chytrých domácností (27 %) a chytrého průmyslu. (26%)
22. 04. 2019, 10:58 - Dánsko se stalo poslední zemí, která se může pochlubit celonárodní sítí internetu věcí (IoT). Ta byla spuštěna díky partnerství telekomunikačních firem Teracom a Loriot. Síť poskytne aplikační prostředí pro různé segmenty jako jsou smart builiding, smart city nebo smart farming aplikace. Další zemí, která nedávno získala celonárodní IoT síť byla Kanada, kde coast-to-coast konektivitu poskytla francouzská společnost Sigifox.
18. 04. 2019, 09:09 - Americký maloobchodní řetězec Walmart posiluje v omnichannel komunikaci, když koupil know-how i technologie amerického marketingového startupu Polymorph Labs. Uvedla to samotná firma v tiskové zprávě. Walmart bude díky akvizici schopen komunikovat se svými zákazníky v různých kanálech ještě rychleji a relevantnějším způsobem než dnes. Dále také zvýší svoji schopnost detailně analyzovat návratnost marketingových investic v jednotlivých interakcích se zákazníky.