„Mezi odvětví, která drony nasazují jako první, patří stavebnictví, kde slouží zejména ke kontrolám staveb – do tohoto odvětví tak bude v příštím roce směřovat největší počet dronů,“ vysvětluje vedoucí analytička Gartneru Kay Sharpingtonová. „V roce 2020 půjde o 210 tisíc dronů a do roku 2023 se počet opět více než zdvojnásobí. Drony také přebírají úlohy jako průzkum stavebních lokalit a řízení zemních prací, protože je to rychlejší a levnější.“
Zatímco v roce 2018 připadal ve stavebnictví jeden dron na 2 400 zaměstnanců, v roce 2020 to bude již jen 640 zaměstnanců. V nejbližších letech budou hlavními oblastmi využití dronů průzkum a monitoring – jednoduše proto, že jiné aplikace jsou technicky výrazně náročnější. V roce 2020 budou coby oblasti využití následovat monitoring v oblasti hasičských služeb a prevence požárů a vyšetřování pojistných událostí
Výzkum dále zjistil, že zhruba 73 % zákazníků je ochotno sdílet více osobních informací, pokud bude způsob jejich využívání transparentní, v porovnání s 66 % v roce 2018.
Buildiro agreguje offline i online stavebniny a díky technologii real-time náhledu do skladů umožňuje přesně zobrazit, který obchod disponuje potřebným materiálem nebo nástroji. Pomocí Buildiro nemusí řemeslník trávit čas na cestách po obchodech. Z nákupního seznamu aplikace sama vyhodnotí pobočky, které mají zboží skladem, a navrhne uživateli, kde nejblíže vše potřebné pořídí. Odpadá tedy veškeré nakupování naslepo, které mnohdy blokuje řemeslníky na celé hodiny.
V automobilovém showroomu a zkušebním centru mohou Siemens a Qualcomm společně testovat rozmanité technologie v SA 5G síti v reálných provozních podmínkách a vytvářet řešení pro budoucí průmyslové aplikace. Zkušební 5G systém, který společnost Qualcomm Technologies instalovala za méně než tři týdny, zahrnuje infrastrukturu a koncová zařízení. Siemens poskytl příslušné průmyslové prostředí včetně řídicích systémů Simatic a IO zařízení.
Test proběhl ve spolupráci se sdružením CESNET s využitím technologie firmy ECI, globálního dodavatele řešení pro poskytovatele služeb, kritické infrastruktury a provozovatele datových center. Pozitivní výsledky testu jsou zajímavé především pro subjekty zabezpečující kritickou infrastrukturu státu a telekomunikační operátory, proto jejich zástupci testování přihlíželi.
„Příprava na vysokokapacitní přenosy dat je naprosto zásadní, protože provoz na internetu dramaticky narůstá. My chceme být připraveni, a proto jsme se pustili i do tohoto testu za plného běžného provozu naší sítě. Přestože testovaná technologie byla vyvíjena primárně pro nasazení v nově budovaných koherentních DWDM sítích, úspěšný test prokázal možnosti využití i ve stávajících optických DWDM sítích, kde se tím podstatně navyšuje jejich kapacita. Do rozvoje naší sítě hodláme investovat i nadále,“ říká Mikuláš Labský, ředitel úseku Telekomunikační služby ČD - Telematiky.
Mezi další důvody monitoringu informačních technologií patří zamezení plýtvání firemními zdroji (25 %) a zahálka zaměstnanců (17 %). Až na chvostu se v průzkumu umístily obavy z nezákonného chování zaměstnanců (10 %), například stahování pirátského obsahu do počítače, a zneužívání firemního majetku (8 %) pro soukromou potřebu.
Překvapením letošního průzkumu byl skokový nárůst obav z kontrol dodavatelů softwaru, který se oproti loňskému roku zvýšil o 16 procentních bodů. Firmy mohou být auditovány různými dodavateli softwaru jednou a někdy i vícekrát ročně. Mezi výrobce softwaru, kteří audity provádějí nejčastěji, patří například firmy Oracle, Microsoft, SAP či IBM.
Celá pětina respondentů však neodpověděla, což zřejmě souvisí s tím, jak široce je vnímán pojem digitalizace a co přesně to pro firmu znamená. Jako nejčastější moderní technologii, kterou využívají, uvedli podnikatelé internet věcí (41 %) – spíše to ale poukazuje na neznalost pojmu než na jejich progresivní přístup k inovacím.
Největší podíl na tomto výsledků měl 21% růst platebních karet a 12,5% růst bankovních převodů. Z hlediska struktury se na bezhotovostních platbách v České republice nejvyšší měrou podílí ze 66 % bankovní převody, 32 % bezhotovostních plateb pochází z karetních transakcí a 2 % z přímého inkasa. 34 % manažerů finančních institucí si myslí, že kombinace open bankingu a okamžitých plateb bankám přinese konkurenční výhodu a otevře celou škálu nových příležitostí.
Gigafactory by od zahájení výstavby měla být postavená do 18 měsíců, nejpozději pak v roce 2021. Ročně by mohla vyrábět až 500 tisíc vozů. Gigafactory 4 je pro Evropany zajímavá v tom, že půjde o první továrnu Tesly na starém kontinentu, což usnadní celkovou distribuci vozů a jejich komponent
Spolupráce umožní se Googlu dostat k datovým sadám, na kterých pak může testovat a ladit své nástroje využívající umělou inteligenci. Ascension zase věří, že Google svými nástroji pomůže zefektivnit chod klinik a stejně tak i bezpečí pacientů.
Google už v minulém týdnu koupil za 2,1 miliardy dolarů (48 miliard korun) výrobce chytrých fitness náramků a hodinek Fitbit. Jednalo se o největší akvizici ze strany firmy od roku 2014.
„Být digitální již dnes prostě nestačí. 41 % CIO v EMEA uvádí, že již dnes je jejich podnik digitálně vyspělý – oproti 35 % v předchozím roce. Skutečným problémem se tak stává spíše hrozba dalších obratů,“ říká Andy Rowsell-Jones, viceprezident a význačný analytik Gartneru. „Proti ekonomickým, geopolitickým, technologickým ani společenským obratům není nikdo imunní – a jejich pravděpodobnost v roce 2020 a dalších letech je vyšší. Tyto obraty mohou nabývat různých podob a narušit schopnosti podniků rozličnými způsoby.“
Výsledky průzkumu Gartner 2020 CIO Agenda, do nějž se zapojilo více než 1 000 CIO včetně 383 ze 40 zemí regionu EMEA (Evropa, střední východ a Afrika), reprezentujících IT rozpočty o celkové výši 23 miliard dolarů.
Když se podíváme na škodlivé soubory, tak ty jsou v ČR nejčastěji distribuované prostřednictvím webových stránek (92 %). Prostřednictvím e-mailů distribuují útočníci pouze 8 % škodlivých souborů. Naopak ve světě je přes webové stránky distribuováno jen 63 % škodlivých souborů a 37 % putuje e-mailem.
Škodlivé soubory distribuované v e-mailech jsou nejčastěji soubory s koncovkou .exe (přes 50 %), škodlivé soubory s koncovkou .rtf tvoří 15 % a .doc zhruba 10 %. Celosvětově nejsou rozdíly tak výrazné, .exe tvoří 29 % škodlivých souborů distribuovaných e-maily, .doc přibližně 19 % a .rtf 13 %. U škodlivých kódů distribuovaných prostřednictvím webových stránek je situace ještě jednoznačnější, zejména v České republice, kde 99 % takových souborů má koncovku .pdf. Naopak ve světě 71 % škodlivých souborů má koncovku .dll, 10 % .exe a následují další formáty.
"Počet klientů, kteří za námi chodí a chtějí otestovat technologie blockchainu, roste," potvrdil před novináři David Furlonger z Gartneru. Podle něj do podobných technologií loni přiteklo ze strany venture kapitálu až 32 miliard dolarů. Boom je ale teprve před námi.
Vývoj algoritmů do jejich současné podoby by se nemohl uskutečnit bez zapojení Burzy cenných papírů Praha, jejíž vedení poskytlo výzkumníkům přístup k online datům z obchodování. „Jednou z klíčových věcí pro správné rozhodování při burzovních transakcích je dostatečné množství kvalitních informací. Když se ke kvalitě ještě přidá rychlost, je to z investorského pohledu ideální kombinace. Pro nás bylo potěšením a zároveň samozřejmostí, poskytnout výzkumnému týmu naše data a veškerou součinnost. Zároveň velice rádi výsledný produkt, tedy automaticky generované zpravodajství, poskytneme uživatelům našich internetových stránek a sociálních sítí,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.
„Mobilní průmysl prochází zásadní proměnou, která otevírá možnosti pro nové způsoby podnikání postavené na inovativních technologiích, jako jsou 5G, AI a IoT,“ uvedl DJ Koh, prezident a generální ředitel divize IT & Mobile Communications společnosti Samsung Electronics. „Věříme, že klíčem k plnému využití tohoto potenciálu je otevřená spolupráce, a těšíme se, že díky spolupráci s IBM a díky využití mobilních zařízení a propojených služeb Samsung v éře technologií 5G zásadně podpoříme naše podnikové zákazníky jejich v úsilí o digitální transformaci.“
Technologie blockchain zajišťuje v rámci distribuované sítě možnost nezpochybnitelného a důvěryhodného sdílení informací o provedených transakcích, a to jak mezi účastníky zapojenými do provozu sítě, tak i jejich zákazníky.
„Platforma je založená na otevřené blockchain technologii Hyperledger Fabric, kterou podporuje široká komunita vývojářů v rámci Linux Foundation a umožňuje realizovat celé spektrum aplikací. Zároveň může nabídnout dostatečné množství aktivních validačních uzlů pro zajištění bezpečnosti a důvěryhodnosti v rámci distribuovaného zpracování transakcí,“ říká Petr Havlík obchodní ředitel IBM Česká republika. První aplikace, kterou platforma poskytuje, je určená pro ověření originality dokumentů, kterými mohou být smluvní ujednání, certifikáty, předávací protokoly, provozní logy nebo fotodokumentace zachycující stav v určitém čase.
Vstup na polský trh odstartovalo v srpnu loňského roku spuštění unikátní platební brány pro e-shopy s názvem iMoje ve spolupráci s ING Bank Śląski. Ta v sobě kombinuje, vedle možnosti platby kartou a převodem, také příležitost platit jedním kliknutím – pomocí Twisto Pay. Ti, kteří mají založený účet, mají vždy přehled o všech platbách a platí každý měsíc vše najednou. E-shop získává peníze ihned a zákazník Twistu platí až po vyzkoušení a v případě spokojenosti.
Index bezpečnosti se od roku 2013, kdy byl měřen poprvé, držel stabilně okolo 60 procent. Za růstem indexu je podle poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost Tomáše Hládka skutečnost, že se téma kybernetických útoků dostává do médií a k široké veřejnosti. "Z výsledků však nemůžeme dělat žádnou senzaci, v porovnání s ostatními zeměmi jsme stále na průměrných hodnotách," upozornil.